Popularyzacja honorowego krwiodawstwa w Służbie Więziennej
31 sierpnia br. po raz kolejny odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Klub HDK Legion Oddział przy Zakładzie Karnym w Nowogardzie.
W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie w dniach 21-23 sierpnia 2023 r. odbyła się narada instruktażowo-szkoleniowa Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej.
St. sierż. sztab. Michał Tetfejer został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Uroczystość wręczenia odznak odbyła się w Warszawie.
Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej intensywnie propaguje ideę oddawania krwi.
We wtorek 24 stycznia odbyła się akcja poboru krwi w Goleniowie, w której aktywny udział wzięli funkcjonariusze miejscowego zakładu karnego. Jaki był wynik tej akcji?
W Pabianicach odbyło się spotkanie Krajowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK. Służbę Więzienną reprezentował mł. chor. Bartłomiej Muryn, Przewodniczący Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej. WIĘCEJ
Funkcjonariusze Służby Więziennej od lat uczestniczą w akcjach honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego. Dla wielu z nich to coś więcej niż obowiązek - to chęć bezinteresownej pomocy innym, a czasem to nawet misja.
Kilku funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyło w niedzielnej akcji poboru krwi dla strażaka ochotnika.
W ramach tegorocznej akcji "Nasza Krew Nasza Ojczyzna" trwającej w okresie od 24 października do 23 grudnia 2022 r. załoga Zakładu Karnego w Iławie oddała 17 litrów krwi.
Na gali z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK zorganizowanej w Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" otrzymało dwóch funkcjoarniuszy iławskiej jednostki.
8 grudnia br. płk Andrzej Gniot, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz mł. chor. Bartłomiej Muryn, przewodniczący Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji honorowego krwiodawstwa w jednostkach okręgu bydgoskiego.
Funkcjonariusze i pracownicy jeleniogórskiego aresztu śledczego wielokrotnie angażują się w pomoc w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w bankach krwi i placówkach służby zdrowia. 2022 rok kończymy kolejną akcją honorowego oddawania krwi.
W sobotę 26 listopada w sali błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasi funkcjonariusze odebrali odznaczenia Honorowych Dawców Krwi-Zasłużonych dla Zdrowia Narodu.
Funkcjonariusze Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu zostali wyróżnieni odznaczeniem „Honorowy Dawcy Krwi – Zasłużeni dla Zdrowia Narodu”.
Trwa akcja "Nasza krew-Nasza ojczyzna" organizowana przez Straż Graniczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przyznawana jest przez Ministra Zdrowia dla Dawcy, który poprzez oddanie co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości jej składników, w sposób szczególny przyczynił się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. WIĘCEJ
24 października płk Andrzej Tesarewicz, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu, mł. chor. Bartłomiej Muryn, przewodniczący Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej oraz Danuta Malkusz, przewodnicząca Zarządu Okręgowego Związków Zawodowych NSZZFiPW w Opolu podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji honorowego krwiodawstwa.
Przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu 27 października w Zakładzie Karnym w Żytkowicach przeprowadzono zbiórkę krwi. Po raz kolejny do jednostki przyjechał specjalistycznie przystosowany do tego autokar.
Służba Więzienna, co roku na przełomie października i grudnia aktywnie przystępuje do ogólnopolskiej akcji „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” zapoczątkowanej przez Straż Graniczną. Jest to mundurowa (i nie tylko) forma uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.
24 października br. ruszyła coroczna akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Nasza Krew - Nasza Ojczyzna” – zainaugurowaliśmy ją zbiórką 78 litrów krwi!
Ma niepodważalne zasługi w dzieleniu się darem życia jakim jest krew oraz propagowaniu tego w naszej formacji, choć nie tylko. Jego postawa została doceniona właśnie przez policję. Mowa o mł. chor. Bartłomieju Murynie, który jest znany w więziennictwie ze swojej aktywności w obszarze krwiodawstwa. |
Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Szczecinie wzięli udział w pikniku zdrowotnym organizowanym przez Klub HDK Legion Oddział przy 1 Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie.
V Mundurowa akcja krwiodawstwa organizowana przez kluby zrzeszone przy Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Służby Więziennej.
''Nic piękniejszego niż darować komuś życie'' - tymi słowami dyrektor poznańskiego aresztu zwrócił się do sierż. Szymona Nowaka, funkcjonariusza działu kwatermistrzowskiego oraz Honorowego Dawcy Krwi, który ma na swoim koncie 40 litrów oddanej krwi. WIĘCEJ
Akcja zbierania krwi dobiegła końca. Wśród 168 osób biorących w niej udział byli funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim.
26 lipca 2022 roku w siedzibie PCK Oddział Rejonowy w Hrubieszowie, funkcjonariusz naszej jednostki otrzymał odznaczenie przyznawane krwiodawcom.
Wakacje to czas, kiedy centra krwiodawstwa prawie zawsze apelują o oddawanie krwi. Raciborscy więziennicy licznie odpowiedzieli na jeden z nich.
„Bo tętni w nas dobro” - pod takim hasłem funkcjonariusze Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych przyłączyli się do akcji honorowego krwiodawstwa. W tym roku akcja została zorganizowana w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy. WIĘCEJ
Funkcjonariusz działu finansowego został odznaczonym krwiodawcą.
Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej chętnie włączają się w akcje honorowego oddawania krwi. Idea ta bliska jest członkom wszystkich formacji mundurowych.
Szer. Bartosz Recław, funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Elblągu został wyróżniony za ratowanie ludzkiego życia i zdrowia odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”.
Narada Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej
W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyło się spotkanie Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich okręgowych inspektoratów. Każdy z nich omówił ubiegłoroczną działalność jednostek penitencjarnych w zakresie krwiodawstwa. Tej części spotkania przewodniczył płk Piotr Sękowski, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
W 2021 r. funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej zebrali łącznie 3168 litrów krwi. Oddało ją ponad 7 tys. osób. W pierwszym półroczu bieżącego roku zebrano już ponad 1700 litrów tego bezcennego leku, co wskazuje na tendencję zwyżkową.
Aktualnie w Służbie Więziennej działa około 100 klubów Honorowych Krwiodawców. Ten wynik nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie krwiodawstwa w naszej służbie przez gen. Jacka Kitlińskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Generał otrzymał za to podziękowanie od członków Zespołu.
Współpraca
Na spotkaniu był obecny Jacek Rusinowski, Dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przedstawił specyfikę krwiodawstwa w strukturach MSWiA oraz kierunek zmian planowanych przez Krajową Radę Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, której jest członkiem.
Katarzyna Dąbrowska reprezentująca Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości mówiła o działalności uczelni w zakresie krwiodawstwa i podjęciu wspólnych działań przez szkołę i Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej. W planach są akcje promujące krwiodawstwo wśród nowych adeptów szkoły, co przyczyni się do kształtowania ich odpowiedzialnych postaw społecznych.
tekst kpt. Elżbieta Kamińska
zdjęcia Kamil Prokopiuk
Honorowe krwiodawstwo to szczytna idea. Funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju wraz ze Strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju po raz kolejny udowodnili, że pomaganie mają we krwi i tłumnie stawili się 27.06.2022 podczas zorganizowanej wspólnie akcji honorowego oddawania krwi.
5 lipca 2022 r. kadra Oddziału Zamiejscowego w Kikitach wraz ze słuchaczami aktywnie włączyła się w kolejną edycję honorowego oddawania krwi w Służbie Więziennej.
Funkcjonariusze i pracownicy Aresztu Śledczego w Częstochowie systematycznie oddają krew, wspierając akcję honorowego krwiodawstwa.
Funkcjonariusze Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Świdnicy już kolejny raz podzielili się krwią. 25 maja 2022 r. przed murami świdnickiego aresztu stanął krwiobus, gdzie chętni mogli oddać krew.
Zakończyła się akcja "Służymy pomocą – mamy to we krwi”. Wzięło w niej udział szesnastu funkcjonariuszy gorzowskiej jednostki penitencjarnej, oddając 7 200 ml krwi.
Dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu po raz kolejny do zakładu karnego przyjechała załoga specjalistycznie przystosowanym autokarem do poboru krwi.
Młodszy psycholog Robert Kuriata został wyróżniony za ratowanie ludzkiego życia i zdrowia odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”.
Pod taką nazwą przebiega ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi z okazji święta Służby Więziennej, w którą aktywnie włączył się Zakład Karny w Kłodzku.
“Służymy pomocą – mamy to we krwi” to ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi, która rozpoczęła się 8 stycznia i potrwa do 8 marca 2022 roku.
8 lutego Służba Więzienna obchodzi swoje święto. Z tej okazji funkcjonariusze trzebińskiej jednostki penitencjarnej oddali to, co najcenniejsze, by ratować życie i zdrowie innych – krew.
W roku 2022 Klub HDK PCK „W Służbie Krwi” organizuje już drugą edycję Okręgowego Konkursu Krwiodawstwa jednostek penitencjarnych o Puchar przechodni Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.
WIĘCEJ
18 stycznia 2022 roku na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Opolu Lubelskim odbyła się pierwsza w tym roku terenowa akcja honorowego krwiodawstwa "Podaruj krew - uratuj życie!", której organizatorem jest Burmistrz Miasta Opole Lubelskie, Komendant Powiatowy Policji, Dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Była to również znakomita okazja do włączenia się funkcjonariuszy i pracowników tutejszej jednostki penitencjarnej w akcję "Służymy pomocą - mamy to we krwi" organizowanej w okresie od 8 stycznia do 8 marca br. z okazji święta Służby Więziennej. WIĘCEJ
Krew to bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować w laboratorium a oddawanie krwi – nawet w dobie pandemii – jest bezpieczne. Zaangażowanie dawców krwi jest niezbędne, aby lekarze mogli walczyć o zdrowie i życie pacjentów. Dziś (18.01.2022r.) swój wkład w tę szlachetną działalność wnieśli funkcjonariuszy i pracownicy z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
WIĘCEJ
Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości po raz kolejny Służba Więzienna włączyła się do ogólnopolskiej akcji służb mundurowych pod hasłem "NASZA KREW - NASZA OJCZYZNA" organizowanej w dniach 20.10 - 20.12.2021 r.
Funkcjonariusze z jednostek penitencjarnych okręgu bydgoskiego systematycznie inicjują i włączają się w akcje honorowego oddawania krwi. Ofiarowując cząstkę siebie ratują ludzkie życie. Tym razem mundurowi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji służb mundurowych pod hasłem "NASZA KREW - NASZA OJCZYZNA". Funkcjonariusze oddali łącznie 90 litrów krwi, a w akcji wzięło udział 200 krwiodawców.
Funkcjonariusze gdańskiej Służby Więziennej w ramach ogólnopolskiej akcji służb mundurowych „Nasza krew – Nasza Ojczyzna” oddali ponad 86 litrów krwi.
„Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” - funkcjonariusze międzyrzeckiego aresztu przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa służb mundurowych.
Drodzy Honorowi krwiodawcy Służby Więziennej,
Z okazji obchodów dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, które przypadają w dniach 22-26.11.2021 r. pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za wasze wsparcie i dar każdej kropli krwi, która ratuje życie i daje możliwość powrotu do zdrowia i radości z podarowanego życia.
W dniu Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i satysfakcji z krzewienia popularyzacji honorowego krwiodawstwa.
Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej
Funkcjonariusze i pracownicy z Aresztu Śledczego w Kielcach po raz kolejny aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Honorowego Krwiodawstwa służb mundurowych dla uczczenia Święta Niepodległości.
Pod takim hasłem trwa ogólnopolska akcja służb mundurowych propagująca ideę honorowego krwiodawstwa. W tą jakże potrzebną inicjatywę zaangażowali się również wołowscy więziennicy.
17 listopada sieradzka jednostka przeprowadziła zbiórkę krwi w ramach ogólnopolskiej akcji Nasza Krew – Nasza Ojczyzna 2021 dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.
14 listopada 2021 roku w Wolborzu odbyła się zbiórka krwi z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na parkingu przed Zakładem Karnym w Koziegłowach zaparkował krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Tego dnia z możliwości oddania krwi skorzystali funkcjonariusze Służby Więziennej oraz okoliczni mieszkańcy.
Funkcjonariusz Zakładu Karnego Nr 2 w Grudziądzu został uhonorowany państwowym odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Kpr. Mateusz Zieliński pełni od czterech lat służbę na stanowisku oddziałowego działu ochrony. Oprócz niesienia pomocy w zakresie bezpieczeństwa dzieli się tym co ma najcenniejsze. Dla ratowania życia ludzkiego od 11 lat oddał ponad 21 litrów krwi.
Po raz kolejny funkcjonariusze oraz pracownicy białostockiego aresztu uczestniczyli w akcji honorowego oddawania krwi.
Funkcjonariuszka służby więziennej st. kpr. Izabela Brzychcy pełniąca na co dzień obowiązki pielęgniarki ambulatorium z izbą chorych w Oddziale Zewnętrznym w Słońsku odznaczona odznaką honorową PCK IV stopnia.