Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone ze 160-leciem więzienia w Toruniu
W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbyła się uroczysta odprawa, która była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz awansów na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego. Wręczono także medale przyznane przez Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa oraz świętowano Jubileusz 160-lecia więzienia w Toruniu.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Zgodnie z art. 53. pkt 1. ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 roku, święto jest jedną z okazji do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.
Z tej okazji 25 listopada 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbyła się uroczysta odprawa, która była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz awansów na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego. Wręczono także medale przyznane przez Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa.
Udział w uroczystej akademii wziął: Arkadiusz Myrcha - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, płk Bartłomiej Turbiarz - Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, przedstawiciele władzy samorządowej, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, a także szkolnictwa, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Służby Więziennej okręgu bydgoskiego, przedstawiciele: Związków Zawodowych, Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa, reprezentanci instytucji współpracujących z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz jednostkami penitencjarnymi okręgu bydgoskiego, a także funkcjonariusze i pracownicy cywilni.
Narodowe Święto Niepodległości to okazja do wręczenia odznaczeń i awansów funkcjonariuszom i pracownikom, którzy wyróżniają się szczególną postawą. Z okazji święta awanse na wyższe stopnie służbowe w okręgu bydgoskim otrzymało 359 funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wręczono także 32 odznaczenia państwowe i resortowe.
Wydarzenie było także okazją do uczczenia Jubileuszu 160-lecia istnienia więzienia w Toruniu. Z zachowanych w Archiwum Państwowym w Toruniu materiałów źródłowych wynika, że około 1853 roku władze pruskie podjęły decyzję o budowie nowego więzienia w Toruniu. Szczegółowe projekty rzutów na planie koła zostały opracowane przez mistrza budowlanego Krapsa, a detale konstrukcyjne przygotował okręgowy mistrz budowlany Zeidler. Na kształt architektoniczny więzienia prawdopodobnie wpływ wywarł projekt zakładu karnego stworzonego przez angielskiego filozofa, ekonomistę i prawnika Jeremego Benthama. projekt ten opierał się na koncepcji więzienia, w którym z centralnego punktu obserwacyjnego można było obserwować cele więzienne i zachowanie skazanych.
Do 31 marca 2018 roku toruńska jednostka penitencjarna funkcjonowała jako samodzielny areszt śledczy. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 stycznia 2018 roku zniesiono go i utworzono w jego miejsce Oddział Zewnętrzny w Toruniu Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Jednostka aktualnie przeznaczona jest dla mężczyzn, zarówno tymczasowo aresztowanych jak i skazanych: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów penitencjarnych. Pojemność wynosi 151 miejsc zakwaterowania.
Dowódcą uroczystości był mł. chor. Krystian Rudnik z Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej. Godnej oprawy ton nadał poczet sztandarowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy, Zakładu Karnego w Inowrocławiu i Zarządu Okręgowego NSZZFiPW okręgu bydgoskiego.
Wydarzenie uświetnił występ chóru artystycznego przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.









