Kobiety w Służbie Więziennej
Służba Więzienna to jedna z bardziej sfeminizowanych formacji mundurowych w Polsce. Kobiety nie tylko zajmują się administracją i obsługą, ale także pracują w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, pełnią funkcje kierownicze i podejmują wyzwania związane z trudnymi warunkami pracy.
Służba Więzienna jako pierwsza wśród „mundurówek” na dużą skalę zaczęła przyjmować w swoje szeregi kobiety. Obecnie mamy jeden z wyższych wskaźników zatrudnienia kobiet wśród służb mundurowych. Kobiety w Służbie Więziennej nie ograniczają się do jednego działu lub specjalizacji. Swoje umiejętności wykorzystują w działach finansowych, ewidencji, kadrach, dziale kwatermistrzowskim. Kobiety również pracują w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi jako wychowawcy, psychologowie, terapeuci – również z męską częścią skazanych. Panie zajmują się także zatrudnieniem skazanych, pracują w służbie zdrowia, pełnią funkcje kierowników działów. Kobiety w mundurach możemy spotkać na wszystkich stanowiskach w Służbie Więziennej zaczynając od strażnika działu ochrony a kończąc na najwyższym kierownictwie Służby Więziennej.
Praca w Służbie Więziennej nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Wiąże się z wieloma trudnościami, ryzykiem i stresem. Kobiety muszą zmagać się z uprzedzeniami, stereotypami. Jednak kobiety w Służbie Więziennej nie narzekają na swoją pracę. Wręcz przeciwnie, czerpią z niej satysfakcję i dumę. Uważają, że ich praca ma sens i wpływa na poprawę sytuacji społecznej. Cieszą się z możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, z nawiązywania przyjaźni i współpracy z innymi ludźmi. Doceniają także wsparcie i uznanie, jakie otrzymują od swoich przełożonych i podwładnych.
zdjęcia i tekst: por. Tomasz Tomczuk