W dniu 3 maja 2026 r. delegacja Zakładu Karnego w Wojkowicach, w składzie: Dyrektor Zakładu Karnego ppłk. Artur Farat oraz ppor. Karol Klisowski, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 105. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Przedstawiciele jednostki uczestniczyli we Mszy Świętej oraz ceremoniach składania kwiatów w miejscach pamięci.

Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację” w Brzozowicach. Następnie uroczystości kontynuowano pod pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju. Zwieńczeniem obchodów były uroczystości przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - miejscu szczególnie ważnym dla mieszkańców regionu, będącym symbolem walki o polskość Górnego Śląska. Następnie rozpoczął się „Majowy Piknik Rodzinny” zorganizowany przez Urząd Miasta Piekary Śląskie, będący przestrzenią do integracji oraz wspólnego świętowania w przyjaznej atmosferze.

Udział Służby Więziennej w tegorocznych obchodach był nie tylko formą oddania czci bohaterom przeszłości, ale także wyrazem troski o zachowanie pamięci historycznej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Takie wydarzenia przypominają, jak istotne są wartości, na których zbudowana jest nasza niepodległość - wolność, solidarność i odpowiedzialność za wspólne dobro.

Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja - jednego z najważniejszych aktów prawnych w historii Europy - oraz bohaterstwo uczestników III Powstania Śląskiego stanowią fundament naszej tożsamości narodowej. Konstytucja 3 Maja wprowadzała i umacniała wartości takie jak wolność, równość wobec prawa, sprawiedliwość społeczna oraz troska o dobro wspólne, które pozostają ważne również dzisiaj.

Artykuł: ppor. Karol Klisowski
Zdjęcia: materiały własne, Urząd Miasta Piekary Śląskie, Policja Piekary Śląskie

 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej