Włodawa oddała hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2026 roku we Włodawie odbyły się uroczyste obchody 86. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski, będącego symbolem cierpienia i męczeństwa polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Organizatorami tegorocznych uroczystości było Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Urząd Miejski we Włodawie.
Obchody zgromadziły licznych przedstawicieli władz samorządowych, instytucji publicznych, służb mundurowych, młodzież szkolną, przedszkolaki oraz mieszkańców miasta i okolic. Szczególny charakter wydarzeniu nadał udział pocztów sztandarowych, które w podniosły sposób oddały hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wśród nich obecny był również poczet sztandarowy Zakładu Karnego we Włodawie, na czele którego stanął mjr w stanie spoczynku Służby Więziennej Krzysztof Jeleński. W uroczystościach uczestniczyli także funkcjonariusze Służby Więziennej z włodawskiej jednostki wraz z dyrektorem ppłk. Markiem Kudykiem, podkreślając tym samym znaczenie pamięci historycznej w środowisku służb mundurowych.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, odprawioną w intencji Ojczyzny oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nabożeństwo miało wyjątkowo podniosły charakter i było momentem refleksji oraz modlitwy za tych, którzy oddali życie za Polskę. Po zakończeniu liturgii uczestnicy obchodów, wraz z pocztami sztandarowymi i delegacjami, udali się na Cmentarz Wojenny we Włodawie. Uroczysty przejazd stanowił symboliczne przejście od modlitwy do miejsca pamięci, gdzie spoczywają bohaterowie historii. Na cmentarzu odbyła się dalsza część uroczystości. Stowarzyszenie Włodawskiej Orkiestry Dętej swoim występem podtrzymało podniosłą atmosferę hymnu państwowego, stanowiąc wstęp do wygłoszonych przemówień okolicznościowych, w których przypomniano tragiczne wydarzenia sprzed 86 lat oraz podkreślono znaczenie pielęgnowania pamięci narodowej i przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Kulminacyjnym momentem było odczytanie Apelu Pamięci przez płk. w stanie spoczynku Służby Więziennej Jacka Sankowskiego oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Sowieckiej Zbrodni Katyńskiej. Delegacje instytucji, organizacji oraz mieszkańców oddały hołd ofiarom, składając kwiaty i zatrzymując się w chwili zadumy.
Obchody rocznicowe we Włodawie po raz kolejny pokazały, jak ważna jest wspólna pamięć o historii oraz szacunek dla tych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolnej Ojczyzny. Uroczystość przebiegła w atmosferze powagi, jedności i patriotyzmu, pozostawiając w uczestnikach głębokie poczucie refleksji i wdzięczności wobec bohaterów przeszłości.
„Zginęli, bo byli Polakami. Chwała bohaterom !”
Tekst i zdjęcia: por Fryderyk Szajewski









