1 czerwca 2019r. w Okunince nad jeziorem Białym odbyły się V Mistrzostwa Służby Więziennej w Triathlonie. W tym roku zawody zostały rozegrane w ramach Żelaznego Triathlonu „Okuninka 2019”.

Żelazny triathlon – walka do ostatniego tchu

Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportowa polegająca kolejno na: płynięciu, kolarstwie i bieganiu. Do czasu końcowego wliczana jest również zmiana stroju i sprzętu sportowego. Zawodnicy mieli do pokonania następujące dystanse: pływanie – 750 m, jazda rowerem – 20 km oraz bieg – 5 km. Trasa zawodów objęła dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Żelazny Triathlon "Okuninka 2019" był przypomnieniem bohaterstwa Polskiego Podziemia Antykomunistycznego i Żołnierzy Wyklętych. Jego idea łączy sport i historię. W ramach Żelaznego Triathlonu pobiegli również funkcjonariusze i pracownicy cywilni naszej formacji. W tym roku Służba Więzienna przyłączyła się  i współorganizowała zawody. Uczestnicy naszej formacji zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach Służby Więziennej,  kobiet i mężczyzn. Celem imprezy było propagowanie sportu, podnoszenie sprawności fizycznej oraz integracja funkcjonariuszy, pracowników cywilnych i emerytów Służby Więziennej.

Nasze wyniki w zawodach na tle rywali – akcent włodawski i lubelski

Organizatorami V Mistrzostw Służby Więziennej w Triathlonie byli: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie i Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie. Ogólnie zawody ukończyło 199 uczestników w tym 17 reprezentowało naszą formację. Najlepszym funkcjonariuszem okazał się Szymon Zakrzewski z Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Ukończył zawody z czasem 1:08:51. Funkcjonariusz był dwunasty wśród wszystkich uczestników triathlonu. Zwyciężył również w kategorii wiekowej M1. Główny zwycięzca Żelaznego Triathlonu ukończył zawody z wynikiem 59 m 30 s. Nagrody i wyrożnienia dla najlepszych we wszystkich kategoriach wręczał ppłk Jacek Sankowski, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie, kpt. Edmund Brożek - prezes zarządu włodawskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, starosta włodawski Andrzej Romańczuk oraz wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk. Sprawna organizacja zawodów odbyła się przy współudziale i zaangażowaniu funkcjonariuszy z włodawskiej jednostki penitencjarnej wśród których obecni byli również zastępcy dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie - mjr Sławomir Stańczuk i kpt. Artur Łyszczyk.

Klasyfikacja mężczyzn w kategorii funkcjonariusze Służba Więzienna przedstawia się następująco:

1. Szymon Zakrzewski – ZK Inowrocław;
  2. Krzysztof Wiśniewski – ZK Przytuły Stare;
  3. Jacek Białas – AŚ Lublin.

Klasyfikacja kobiet w kategorii Służba Więzienna:

1. Dorota Bajuk – ZK Włodawa;
  2. Kinga Chabros – Aleksander – AŚ Bydgoszcz;
  3. Kinga Złonkiewicz – ZK Tarnów Mościce.

Dorota Bajuk z Zakładu Karnego we Włodawie oprócz zwycięstwa w kategorii Służby Więziennej zajęła również I-sze miejsce w kategorii uczestniczka powiatu włodawskiego. III miejsce w kategorii funkcjonariusz Służby Więziennej należało do Jacka Białasa z Aresztu Śledczego w Lublinie. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych zawodach!

opracował: ppor. Daniel Pręciuk