W okresie wakacji ich honorowe dawstwo krwi nabiera szczególnego znaczenia i wpisuje się w ogólnopolską akcję oddawania krwi przez służby mundurowe pod hasłem „Mundurowy Dar Serca”. Korzystając z okazji ppłk Marek Kudyk - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie i mjr Łukasz Bielak - Zastępca Dyrektora podziękowali funkcjonariuszom za szczególne osiągnięcia w honorowym oddawaniu krwi.

Mundurowi bohaterowie

Od 1 czerwca br. do chwili obecnej funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego we Włodawie oddali honorowo ponad 17 500 ml krwi. Wakacje są okresem wzmożonego zapotrzebowania na krew. Każda jej kropla jest cenna a w trudnym letnim okresie szczególnie. Praktyka pokazuje, że związane to jest ze zwiększeniem liczby wypadków i jednoczesnym zmniejszeniem liczby dawców dla których okres wakacyjny to czas urlopu i odpoczynku. Jednakże uratować czyjeś życia można również podczas urlopu, ponieważ umożliwiają to zarówno regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, oddziały terenowe czy stałe punkty poboru krwi. Dla funkcjonariuszy i pracowników naszej jednostki oddawanie krwi to możliwość realnej pomocy drugiemu człowiekowi. Bowiem zgodnie z dekalogiem honorowego krwiodawcy, każdy krwiodawca to bohater z wyboru a mundurowy krwiodawca to bohater z powołania. Zakład Karny we Włodawie promuje i wspiera ideę honorowego oddawania krwi i pomagania ratowania ludzkiego życia.

Najwyższe odznaczenie dla honorowych dawców krwi

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o Publicznej Służbie Krwi zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznakę „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadaje minister właściwy do spraw zdrowia. Wraz z odznaką wydaje się stosowną legitymację. W tym roku kilku naszych funkcjonariuszy zostało wyróżnionych taka odznaką po spełnieniu ustawowych przesłanek. Jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt dla naszej jednostki. Wyróżnieni oddają krew dalej a w okresie wakacji ich działania wpisują się w ogólnopolską akcję honorowego oddawania krwi służb mundurowych pod hasłem „Mundurowy Dar Serca”. Celem akcji jest zapewnienie dostępności krwi w szpitalach w okresie wakacyjnym, a także propagowanie idei honorowego oddawania krwi wśród mieszkańców naszego pięknego kraju.

Funkcjonariusze wyróżnieni w 2025r. za oddanie honorowo dużej ilości krwi:

  1. ppłk Marek Kudyk – ponad 20 l;
  2. por. Krzysztof Głowiński – ponad 24 950 ml
  3. st. sierż. sztab. Paweł Protaś – 23 400ml,
  4. st. sierż. sztab. Michał Anisiewicz – 22 500 ml.

Serdecznie gratulujemy!

tekst: kpt. Daniel Pręciuk

zdjęcia: kpt. Daniel Pręciuk, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

  

 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej