Kilogramy dla Promyka Nadziei
W tym roku udało się zebrać ponad 300 kg nakrętek. Taka liczba to efekt zaangażowania się funkcjonariuszy Służby Więziennej i osadzonych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. Do akcji przyłączyła się lokalna społeczność oraz sąsiadujące z Uhercami Mineralnymi - Sołectwo Glinne. Pojemniki w kształcie serc, oprócz walorów estetycznych, mają za zadanie zachęcać do tego, żeby przy okazji segregacji odpadów i ratowania naszego klimatu pomagać tym, którym ta pomoc jest niezbędna. Od samego początku naszej inicjatywy postanowiliśmy, że to, co uda się zebrać będziemy przekazywać Bieszczadzkiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci I Młodzieży Niepełnosprawnej Promyk Nadziei z Ustrzyk Dolnych.
Stowarzyszenie nie posiada stałych źródeł utrzymania. Działalność jaką prowadzi możliwa jest tylko dzięki wsparciu wielu wspaniałych darczyńców oraz takich akcji jak ta zorganizowana przez naszą jednostkę penitencjarną. Zdajemy sobie sprawę, że koszty utrzymania placówki są duże, dlatego by zminimalizować cały czas rosnące koszty zbieramy i sprzedajemy nakrętki, które pokrywają część kosztów leczenia, rehabilitacji i dowozu dzieci na zajęcia – mówi Pani Angelika Szmyd – Prezes Stowarzyszenia.
O tym, że pomaganie jest czymś szlachetnym wiedzą wszyscy. Podobne inicjatywy jak nasza, w ostatnim czasie można spotkać w wielu miejscach: szkołach, urzędach czy na deptakach. To znak, że taka pomoc jest potrzebna.
Aby umożliwić włączenie się do naszej akcji lokalnej społeczności, pojemnik został postawiony przed Zakładem Karnym. Wymiernym efektem tegorocznej akcji było napełnienie serca po brzegi aż cztery razy.
Ekologia i Wychowanie
Oprócz zbiórki, nasza akcja ma jeszcze inny wymiar – edukacyjny i wychowawczy. Osadzeni uczestniczą w programie readaptacji społecznej „EKO-GRACJA”, w ramach którego zbierają również nakrętki. Edukacja ekologiczna w postaci prelekcji, gazetek oraz innych aktywności na co dzień prowadzona jest przez kadrę penitencjarną naszej jednostki. Praktyczna część programu to nie tylko kolorowe nakrętki, ale codzienna segregacja odpadów przez każdego osadzonego. Oprócz zbiórki nasz szczytny cel ma za zadanie uwrażliwić osadzonych i uświadomić im, że solidarnie można w tak prosty sposób sprawić, że potrzebujące i cierpiące dzieci będą mogły szybciej powrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania
Tekst i zdjęcia: ppor. Krzysztof Gierula