6 lutego 2026 roku w Sztumie zostało podpisane porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa – Zakładem Karnym w Sztumie a Gminą Mikołajki Pomorskie, którego celem jest współpraca w zakresie resocjalizacji skazanych oraz działań na rzecz społeczności lokalnej.

Prace na rzecz gminy i sytuacje kryzysowe

Na mocy podpisanego dokumentu skazani  będą wykonywać nieodpłatne prace porządkowo-pomocnicze na rzecz Gminy Mikołajki Pomorskie. Prace te będą realizowane w szczególności w ramach zadań własnych gminy wynikających z przepisów o zarządzaniu kryzysowym, w tym podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych, zdarzeń losowych oraz innych sytuacji kryzysowych.

Szczegółowy zakres prac, liczba skazanych oraz miejsce i czas ich wykonywania każdorazowo będą określane we wnioskach składanych przez Wójta Gminy Mikołajki Pomorskie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Bezpieczeństwo i nadzór

Realizacja prac odbywać się będzie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Gmina Mikołajki Pomorskie zobowiązała się do ubezpieczenia skazanych od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnienia transportu, narzędzi pracy, środków czystości oraz odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Skazani przed podjęciem pracy zostaną również przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajęcia będą odbywały się w obecności funkcjonariusza lub pracownika Służby Więziennej, a nadzór nad wykonywanymi pracami sprawować będzie wyznaczony pracownik gminy.

Wymiar resocjalizacyjny i społeczny

Ważnym elementem porozumienia jest także realizacja grupowych zajęć, w ramach których skazani będą wykonywać drobne czynności porządkowe, m.in. w miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie gminy. Działania te mają na celu kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego.

 

 

 

Tekst: st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska

Zdjęcia: mjr Piotr Szymański - Sztym

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej