Delegacja Zakładu Karnego w Sztumie wzięła udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez MTEC pn. „Wyzwania i aktualne problemy w edukacji osadzonych”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele systemów edukacji i więziennictwa z Litwy, Czech, Irlandii oraz Polski.

Wspólna debata nad wyzwaniami edukacji w jednostkach penitencjarnych

Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz omówienie najważniejszych wyzwań związanych z organizacją kształcenia zawodowego w warunkach izolacji penitencjarnej.

Podczas konferencji zaprezentowano różnorodne modele edukacyjne funkcjonujące w poszczególnych krajach. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie kształcenia zawodowego osadzonych, a także przykładami skutecznych działań wspierających proces resocjalizacji. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom ciągłości kształcenia, współpracy między instytucjami oraz dostosowaniu oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

Wystąpienie przedstawiciela Zakładu Karnego w Sztumie

Istotnym punktem wydarzenia był referat mgr Ryszarda Musolfa, przedstawiciela Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Sztumie, pt. „Organizacja kształcenia w polskich więzieniach i aresztach śledczych”. W swoim wystąpieniu prelegent przedstawił zasady funkcjonowania systemu edukacji w polskich jednostkach penitencjarnych, w tym organizację szkoleń zawodowych, mechanizmy współpracy między placówkami oraz rozwiązania zapewniające ciągłość procesu dydaktycznego pomiędzy różnymi jednostkami.

Edukacja jako narzędzie skutecznej resocjalizacji

Uczestnicy konferencji wysłuchali również historii sukcesu jednego ze skazanych, która stanowiła przykład pozytywnego wpływu edukacji i kształcenia zawodowego na proces readaptacji społecznej. Podkreślono, że odpowiednio zaplanowane działania edukacyjne stanowią istotny element ograniczania wykluczenia społecznego oraz zwiększania szans na powrót do aktywnego życia zawodowego po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Wizyta studyjna w Zakładzie Karnym w Marijampolu

W ramach udziału w wydarzeniu delegacja Zakładu Karnego w Sztumie, pod przewodnictwem płk. Ireneusza Łepkowskiego, uczestniczyła w wizycie studyjnej w zakładzie karnym w Marijampolu na Litwie. Współpraca pomiędzy jednostkami trwa nieprzerwanie od ponad 20 lat i stanowi przykład efektywnej międzynarodowej wymiany doświadczeń w obszarze penitencjarystyki. Spotkanie było okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz omówienia praktycznych rozwiązań stosowanych w pracy z osobami pozbawionymi wolności.

Podsumowanie i kierunki dalszych działań

Konferencja zakończyła się dyskusją panelową, podczas której eksperci z różnych krajów wskazali najważniejsze wyzwania stojące przed systemami edukacji więziennej. Wśród kluczowych zagadnień znalazły się potrzeba dalszego rozwoju kształcenia zawodowego, zwiększenie dostępności programów edukacyjnych oraz wzmacnianie współpracy międzynarodowej.

Udział delegacji Zakładu Karnego w Sztumie w wydarzeniu stanowi kolejny krok w kierunku doskonalenia działań resocjalizacyjnych oraz podnoszenia jakości kształcenia osób pozbawionych wolności.

 

Tekst: st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska

Zdjęcia: st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska/ MTEC

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej