Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny, czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń.
Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy wpisane jest w szkolenia i kursy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Również podczas codziennej służby funkcjonariusze co pewien czas doszkalają się i trenują.
Służba Więzienna szkoli nie tylko funkcjonariuszy, ale także osadzonych. Im więcej osób zostanie przeszkolonych, tym daje to nadzieję na przyszłość, że każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na pomoc drugiego człowieka. Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem, udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. W związku z powyższym Służba Więzienna cyklicznie organizuje szkolenia dla osadzonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas takich szkoleń osadzeni nabywają praktyczne umiejętności postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczą się jak właściwie i skutecznie udzielać pomocy osobom poszkodowanym. Pomocne w zdobywaniu tej wiedzy, są ćwiczenia z użyciem fantoma, defibrylatora AED, czy nauka przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Tekst, zdjęcia: kpt. Krzysztof Dudek