Zajęcia kulturalno-oświatowe miały na celu przybliżenie funkcjonowania instytucji kultury oraz ukazanie, że kontakt z literaturą i przestrzenią publiczną może stanowić ważny element rozwoju osobistego i społecznego.

Dnia 17 października 2025 roku skazani z Zakładu Karnego w Siedlcach uczestniczyli w programie pn. „Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach”.
Zajęcia kulturalno-oświatowe miały na celu przybliżenie funkcjonowania instytucji kultury oraz ukazanie, że kontakt z literaturą i przestrzenią publiczną może stanowić ważny element rozwoju osobistego i społecznego.

Gości przyjęła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach – Pani Ewelina Raczyńska, która przedstawiła uczestnikom misję i zakres działalności placówki. Osadzeni zwiedzili siedzibę główną biblioteki przy ul. Józefa Piłsudskiego 5, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem poszczególnych działów: Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Oddziału Zbiorów Specjalnych, Czytelni Głównej, Czytelni Regionalnej, Centrum Obsługi Czytelnika oraz Informatorium.

W ramach wizyty uczestnicy obejrzeli również aktualną wystawę prezentowaną w galerii bibliotecznej, odwiedzili Salonik Literacki, Galerię Plakatu i Autografu oraz kabinę akustyczną. Dzięki uprzejmości dyrekcji, osadzeni mogli także zobaczyć jeden z magazynów, w którym przechowywana jest prasa. Poza budynkiem zapoznali się z historią i znaczeniem pomnika – ławeczki Stefana Żeromskiego, a także z funkcjonowaniem bibliotecznej wrzutni książek.

Resocjalizacja przez kulturę

Wizyta w bibliotece publicznej to nie tylko element edukacyjny, ale przede wszystkim narzędzie resocjalizacji. Uczestnictwo osób pozbawionych wolności w tego rodzaju przedsięwzięciach wspiera proces stopniowego powrotu do życia społecznego, uczy funkcjonowania w przestrzeni publicznej i kształtuje postawy sprzyjające integracji ze społeczeństwem.

Biblioteka to przestrzeń neutralna, otwarta i sprzyjająca refleksji. Kontakt z książką i kulturą pozwala kształtować wrażliwość, empatię oraz umiejętność wyrażania emocji w sposób konstruktywny. Dla wielu osadzonych jest to także pierwszy krok do odkrycia w sobie potrzeby samorozwoju, nauki i poznawania świata.

Cele wizyty

Wizyta skazanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach miała na celu:

  • rozwijanie kompetencji czytelniczych i edukacyjnych – poprzez zapoznanie się z ofertą biblioteki, literaturą, prasą i multimediami,
  • kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich – pokazanie biblioteki jako miejsca wspólnego, opartego na zasadach szacunku i odpowiedzialności,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości – uświadomienie, że kontakt z kulturą może inspirować do pozytywnych zmian i refleksji nad własnym życiem,
  • rozwijanie umiejętności społecznych – naukę współpracy, dialogu i odpowiedzialności za wspólne dobro,
  • symboliczny powrót do życia społecznego – poprzez kontakt z instytucją publiczną, w której obowiązują zasady współdziałania i wzajemnego zaufania,
  • budowanie pozytywnego wizerunku instytucji kultury i Służby Więziennej – podkreślenie, że edukacja i kultura mogą być skutecznymi narzędziami resocjalizacji.


Współpraca i znaczenie społeczne

Realizacja przedsięwzięcia stanowi przykład dobrej współpracy pomiędzy Zakładem Karnym w Siedlcach a Miejską Biblioteką Publiczną w Siedlcach. Takie inicjatywy są dowodem, że resocjalizacja może i powinna wykraczać poza mury jednostki, obejmując realne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym.

Dzięki takim działaniom osoby skazane zyskują nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również szansę na kształtowanie postaw, które po zakończeniu odbywania kary pozwolą im funkcjonować w społeczeństwie jako jego pełnoprawni, aktywni członkowie.

 

Opracowanie i zdjęcia: chor. sztab. Sebastian Dziwulski

 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej