105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 roku pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego ks. bp. dr. Kazimierza Gurdy w Kościele pw. Św. Józefa w Siedlcach. Następnie zgromadzeni udali się na Plac Wolności, gdzie odbyły się uroczystości centralne: Hymn państwowy, wystąpienie Dowódcy Garnizonu Siedlce, wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci.
Delegacja służb mundurowych: Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej upamiętniła odzyskanie przez Polskę niepodległości składając wieniec pod Pomnikiem Wolności. Zakład Karny w Siedlcach reprezentował dyrektor siedleckiej jednostki penitencjarnej ppłk Cezary Bujak. Podczas uroczystości obecny był poczet sztandarowy Zakładu Karnego w Siedlcach.
Nawiązując do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto nadmienić, że Służba Więzienna jest jednym z uczestników Ogólnopolskiej Akcji Honorowego Oddawania Krwi Służb Mundurowych "Nasza Krew – Nasza Ojczyzna" zorganizowanej przez Straż Graniczną by uczcić Narodowe Święto Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. "Dar krwi" to jeden z wymiarów współczesnego patriotyzmu, dlatego też zachęcamy społeczność miasta Siedlce i regionu siedleckiego do włączenia się w akcję krwiodawstwa "Nasza Krew – Nasza Ojczyzna" by uczcić w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Szczegóły projektu "NASZA KREW - NASZA OJCZYZNA"
Tekst: por. Przemysław Turyk
Zdjęcia: archiwum ZK Siedlce