Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Łupkowie wzięli udział w obchodach narodowego święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru. „...uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą – egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć…” przywódcy Sejmu Wielkiego przyjęli konstytucję, która wszystkich obywateli brała „pod opiekę prawa i rządu krajowego”. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 Maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. został uznany za święto narodowe już 2 dni później. Przez 123 lata zaborów Polski było zakazane. Zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r., zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu było obchodzone tylko do 1946 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zniesione w 1951 r. i przywrócone jako Święto Narodowe Trzeciego Maja w 1990 r. Od 2007 r. jest również świętem narodowym Litwy.

Delegacje Zakładu Karnego w Łupkowie co roku biorą udział w lokalnych obchodach Święta 3 Maja. Jak we wcześniejszych latach tak również i w tym roku funkcjonariusze oddelegowani przez Dyrektora naszej jednostki uczestniczyli w tym podniosłym święcie. W miejscowości Zagórz Zakład Karny reprezentował z-cy Dyrektora mjr Andrzeja Zgoba, natomiast w Komańczy mjr Anna Sobolak i mjr Tomasz Szelast. Tradycyjnie w tym dniu we wspomnianych miejscowościach odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji, które rozpoczęła Msza Święta sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu, jak i Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Komańczy. W obu nabożeństwach uczestniczyły władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, liczne poczty sztandarowe w tym i naszej jednostki. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych struktur samorządowych i instytucji, delegacje łupkowskiej jednostki penitencjarnej, zapaliły symboliczne znicze i złożyły wiązanki kwiatów przy "Pomniku Poległych za Ojczyznę" w Komańczy i przy Pomniku Nieznanego Konfederata Barskiego w Zagórzu.

Święto Narodowe 3 maja to czas, kiedy wspominamy patriotyczne zrywy naszych przodków i łączymy dumę z ich dokonań z poczuciem szczęścia, które towarzyszy naszemu pokoleniu w budowie współczesnego państwa polskiego. W tym roku przypadała 235 rocznica przyjęcia Ustawy Rządowej i była ona dla nas okazją do manifestowania patriotyzmu – miłości do ojczyzny, przywiązania do narodu, historii i tradycji.

 

Tekst: kpt. Wiesław Orliński                              

Zdjęcia: st. szer. Damian Stach oraz dzięki uprzejmości organizatorów.

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej