Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Jaśle
Tegoroczne jasielskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele oo. Franciszkanów. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do parku miejskiego ulicami: 3 Maja, Kołłątaja i Sobieskiego. W przemarszu towarzyszył Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Następnie w parku miejskim odbyła się część oficjalna, podczas której zabrzmiał hymn państwowy i Apel Pamięci Oręża Polskiego, a także oddana została salwa honorowa. Uczestnicy złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Jasła, a uroczystość uświetniła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
W trakcie obchodów w parku miejskim dostępne były dodatkowe atrakcje: wystawa sprzętu kawaleryjskiego, koncert „Niepodległa, Niepokorna”, gorąca grochówka dla wszystkich uczestników, punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.
Ostatnią z imprez towarzyszących Świętu Wojska Polskiego będzie Memoriał mjra „Hubala” – pokazy, zawody oraz opowieści o tym legendarnym żołnierzu, . Wydarzenie będzie miało miejsce na „łąkach hubalowych”, stanowiących miejsce, gdzie Hubal ćwiczył swoje umiejętności jeździeckie mieszkając w Pałacu Sroczyńskich.
Tekst i zdjęcia : mjr Piotr Chmielewski









