Cześć i chwała Bohaterom!

"Żołnierze Wyklęci" to członkowie powojennego podziemia niepodległościowego, działający od 1944 r. do 1963 r., po II wojnie światowej nie zaakceptowali radzieckiej dominacji i narzuconej władzy komunistycznej. Prowadzili walkę zbrojną, wywiadowczą, dywersyjną oraz kolportowali podziemną prasę. Szacuje się, że w podziemiu działało od 120 do 180 tysięcy konspiratorów. Walczyli oni o suwerenność Polski, stając się ofiarami prześladowań, a przez lata PRL byli zniesławiani i wymazywani z pamięci „wyklęci”.

Z tej okazji uczciliśmy pamięć Bohaterów podziemia niepodległościowego, biorąc udział w uroczystościach zorganizowanych przez Misto Kętrzyn. 

Obchody rozpoczęły się Uroczystą Mszą Świętą w Bazylika Świętego Jerzego w Kętrzynie, po której uczestnicy przemaszerowali na Plac Armii Krajowej w Kętrzynie. Następnie złożono kwiaty pod Pomnik w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom-Obrońcom Ojczyzny, oddając hołd tym, którzy do końca pozostali wierni Ojczyźnie.

Służba Więzienna w uroczystych obchodach dzisiejszego Święta reprezentował Dyrektor Zakładu Karnego w Dublinach mjr Karol Cwalina wraz z Pocztem Sztandarowym naszej jednostki.

Zdjęcia: Miasto Kętrzyn


 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej