Uroczystości patriotyczno-religijne na Górze Śmierci
Obchody na Górze Śmierci w których biorą udział funkcjonariusze Służby Więziennej jest to wieloletnia, lokalna tradycja, celem której jest oddanie hołdu wszystkim ofiarom okupacji niemieckiej walczącym o niepodległość Ojczyzny, a także upamiętnienie tysięcy więźniów rożnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w niemieckim obozie pracy przymusowej w Pustkowie.
W obozie który znajdował się w Pustkowie Niemcy dokonali olbrzymiej ilości mordów. Trudne do ustalenia są dokładne liczby ofiar. Niemniej obóz SS w Pustkowie stał się cmentarzem dla wielu tysięcy więzionych żołnierzy i cywilów. Szacuje się, że ogółem pochłonął około 8900 ofiar, w tym około 2000 Żydów, ponad 5000 jeńców radzieckich i blisko 2000 Polaków. Był więc obozem śmierci, a nie obozem pracy bądź obozem jenieckim, jak chcieli go określać dla zmylenia opinii jego hitlerowscy twórcy".
Na dzisiejszą uroczystość przybyły rodziny przetrzymywanych w Pustkowie więźniów, przedstawiciele świata kultury i nauki oraz władze samorządowe województwa, powiatu, gminy oraz miasta Dębica. Przybyli także szczególnie ważni goście - przedstawiciele poszczególnych kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, reprezentanci Związku Inwalidów Wojennych i wielu innych organizacji kombatanckich, przedstawiciele szkół, instytucji i wielu innych organizacji społecznych oraz politycznych. Obok pozostałych formacji mundurowych, Służbę Więzienną reprezentował w imieniu Dyrektora Zakładu Karnego w Dębicy – mjr Mariusz Konefał – Kierownik Działu Penitencjarnego.
Tekst i foto: st.szer Krzysztof Walski









