W dniu 27 marca br. odbyło się bierzmowanie skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Dębicy

W dniu 27 marca br. trzech skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Dębicy przyjęło Sakrament Bierzmowania. Skazanych przez rok przygotowywał ksiądz kapelan – Wiesław Kulka, natomiast Sakramentu tego udzielił Ks. Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej - Leszek Leszkiewicz. Po zakończeniu Mszy Św. osadzeni wręczając na ręce Biskupa bukiet kwiatów podziękowali za przygotowanie i udzielenie ważnego w ich życiu Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W tej podniosłej uroczystości uczestniczył Dyrektor Zakładu Karnego w Dębicy - ppłk Stefan Sołtys.

Sakrament bierzmowania jest szczególnym umocnieniem w wierze poprzez dar Ducha Świętego. W warunkach izolacji penitencjarnej nabiera on jeszcze głębszego znaczenia – staje się znakiem nadziei, pojednania oraz duchowej odnowy. Udzielenie tego sakramentu przypomina, że każdy człowiek, niezależnie od swojej historii, ma możliwość rozpoczęcia nowego etapu życia i podejmowania drogi ku dobru.

Podczas sakramentu bierzmowania kandydat zostaje namaszczony przez Biskupa olejem krzyżma na czole na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa.

Szafarzem zwyczajnym bierzmowania jest Biskup. Władza bierzmowania przysługuje mu z tytułu święceń biskupich. W niektórych jednak wypadkach z ważnej przyczyny, jak np. bardzo duża liczba bierzmowanych, może dobrać sobie do pomocy prezbiterów, aby udzielić tego sakramentu. W stosunku do osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, bierzmowania może udzielać proboszcz, a nawet jakikolwiek prezbiter kapłan.

Tekst: mjr Mariusz Konefał, Zdjęcia: por Mateusz Ząbczyk


 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej