Karuzela w rodzinie z problemem uzależnienia - konferencja naukowa
Na zaproszenie Starosty Powiatu dębickiego Piotra Chęćka oraz Dyrektora ZOZ Dębica Przemysława Wojtysa – organizatorów wydarzenia, funkcjonariusze dębickiej jednostki penitencjarnej uczestniczyli w konferencji naukowej pt.: Karuzela w rodzinie z problemem uzależnienia”. Konferencja została zorganizowana w dębickim kinie „Radość”.
Konferencję poprowadzili: Pani Dominika Szarek – kierownik Oddziału Terapii Uzależnień, psychoterapeutka uzależnień oraz organizatorka wydarzenia, a także lek. med. Maksymilian Stęga – lekarz psychiatra, psychoterapeuta i zastępca kierownika Oddziału.
W konferencji uczestniczyli liczni przedstawiciele środowisk naukowych, lekarze, terapeuci uzależnień, samorządowcy, pracownicy pomocy społecznej, członkowie stowarzyszeń pozarządowych oraz służby mundurowe. Służbę Więzienną reprezentowali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Dębicy pełniący służbę w dziale penitencjarnym oraz dziale terapeutycznym.
Prelegenci w swoich wystąpieniach w sposób obszerny poruszyli zagadnienia dotyczące problemu uzależnienia od alkoholu i współuzależniania w rodzinach.
Punktem kulminacyjnym konferencji było spotkanie autorskie z Robertem Rutkowskim – certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień, mentorem, coachem, wykładowcą Akademii Psychologii Przywództwa przy Wyższej Szkole Biznesu oraz autorem książek psychologicznych.
Wydarzenie umożliwiło przegląd aktualnej problematyki oraz stworzyło pole dyskusji z przedstawicielami instytucji zajmujących się w sposób pośredni i bezpośredni osobami uzależnionymi. Należy podkreślić, że funkcjonariusze Zakładu Karnego w Dębicy już od wielu lat współpracują z dębickim Zakładem Opieki Zdrowotnej w tym Odziałem Psychiatrycznym w Straszęcinie. Zorganizowane w Dębicy wydarzenie pozwoliło na wymianę wiedzy, doświadczeń i przyczyniło się do wypracowywania dobrych praktyk dotyczących współpracy pomiędzy różnymi instytucjami.
Opracował: mjr Mariusz Konefał









