Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W sercu miasta Biała Podlaska, w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Brzeskiej, rozpoczeły się uroczystości o głębokim znaczeniu patriotycznym. O godz. 10:00 wierni zgromadzili się na mszy świętej, aby wspólnie oddać hołd i pamięć tym, którzy przeszli do historii jako bohaterowie.
Zakończenie nabożeństwa dało początek dalszym obchodom, które przeniosły się przed mury Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, przy ulicy Prostej. W uroczystej atmosferze, zgromadzeni uczestnicy, wśród których znaleźli się przedstawiciele pocztów sztandarowych, a także mieszkańcy i goście miasta, stali się świadkami momentów pełnych refleksji i wzruszeń. Wszystko to za sprawą przemówienia Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Apelu Pamięci oraz cermonii złożenia kwiatów, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, a także służb mundurowych. Służbę Więzienną reprezentował kpt. Dariusz Kielak Dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej wraz z pocztem sztandarowym.
Tradycją stał się już "Bieg Wilczym Tropem" - wydarzenie, które z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników, pragnących wyrazić swój szacunek i pamięć o bohaterach w niezwykle symboliczny sposób. XIII edycja tego jednego z największych w Polsce biegów pamięci rozpoczęła się o godzinie 12:00 od biegu honorowego na dystansie 1963 metrów, symbolizującego rok, który dla wielu stanowi niezatarte ślady w pamięci narodowej. Kolejnym etapem był bieg główny na 5 km, który wystartował o godzinie 12:40, spod murów Zakładu Karnego. Funkcjonariusz bialskiej jednostki penitencjarnej - st. kpr. Tomasz Borowski zajął I miejsce w biegu! Trasę ukończył w imponującym czasie 16:15, Serdeczne Gratulacje!
W biegu, w ramach zajęć kulturalno - oświatowych, wzięło także udział 6 osadzonych.
Organizatorzy biegu, dbając o dobrą atmosferę i pamięć o wartościach, które łączą społeczność, przygotowali dla uczestników nie tylko pakiet startowy, ale również grochówkę oraz herbatę przygotowaną przez bialską jednostkę penitencjarną. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy biegu otrzymali zasłużone medale, stanowiące nie tylko pamiątkę, ale również symbol dzielności, wytrwałości i pamięci o tych, którzy na zawsze pozostaną w naszych sercach jako bohaterowie.
Opracowanie : mł. chor. Małgorzata Łaska
Zdjęcia : mł. chor. Katarzyna Kozłowska - Kucharuk