Narodowe Czytanie 2023
Tegoroczne Narodowe Czytanie
Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza,"Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, polskie nowele, "Balladynę" Juliusza Słowackiego,"|Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie ma zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 9 września 2023 roku.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, bohaterem akcji jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Służba Więzienna uczestnikiem Narodowego Czytania
Po raz kolejny w tym ważnym wydarzeniu uczestniczy Zakład Karny Nr 1 w Grudziądzu. Od połowy sierpnia osadzeni zatrudnieni w radiowęźle grudziądzkiej jednostki, pod nadzorem funkcjonariuszy nagrywają fragmenty tegorocznej lektury Narodowego Czytania. Wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych zadbają, by całość powstałego materiału dotarła do każdej więziennej celi 9 września br.
Czytanie wzmacnia
W więziennej rzeczywistości czytanie nabiera nieprzypadkowo istotnego znaczenia. Propagowanie czytelnictwa nie tylko „raz do roku” podczas ogólnopolskich, czy lokalnych akcji to ważny element zajęć kulturalno-oświatowych dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. Jak wskazują badania wystarczy tylko 6 minut czytania, by obniżyć poziom stresu aż o 68% co ma realne przełożenie na wyrobienie dobrego nawyku i wskazuje na konstruktywne radzenie sobie w sytuacjach trudnych.
Te ważne cele w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu realizowane są w bibliotekach oraz w punktach bibliotecznych. Na bibliotecznych półkach na czytelników czeka tysiące woluminów, a także tytuły prasowe.
Tekst/ zdjęcie: mjr Marta Mazurska