Uroczysty Apel „Pod Wałką”
84 lata temu – 20 marca 1942 roku, w lasku pod Wałką w Cieszynie, w pokazowej egzekucji powieszono 24 Polaków zaangażowanych w działalność konspiracyjną na terenie Śląska Cieszyńskiego. W uroczystych obchodach wziął udział poczet sztandarowy Zakładu Karnego w Cieszynie oraz reprezentacja cieszyńskiej jednostki penitencjarnej.
Miejskie uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie po przemowie z-cy Burmistrza Miasta Cieszyn Przemysława Majora, odbyła się modlitwa ekumeniczna, po której pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uczestnicy wspólnie odśpiewali pieśni patriotyczne: „My, pierwsza brygada” oraz „Rotę”, oddając w ten sposób hołd poległym.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz poczty sztandarowe i uczniowie szkół.
Tekst: kpt. Tomasz Głasek; foto: Mariusz Jaszczurowski









