Święto Konstytucji 3 Maja
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Następnie na rynku odśpiewano Hymn Państwowy i po przemowie pani Burmistrz Cieszyna delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową na Domu Narodowym.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję – pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W obliczu poważnych wyzwań politycznych i geopolitycznych Polska podjęła próbę odnowy państwa nie siłą militarną, lecz poprzez reformy oparte na prawie i rozumie.
Konstytucja 3 Maja wprowadzała trójpodział władzy, ograniczała liberum veto, które przez lata destabilizowało funkcjonowanie państwa, oraz wzmacniała odpowiedzialność obywatelską. Był to wyraz zdolności do krytycznej refleksji i gotowości do reform. Choć zmiany te nastąpiły zbyt późno, by zapobiec rozbiorom, pozostają jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej myśli politycznej.
Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja do dziś stanowi istotny element polskiej tożsamości. Przypomina o znaczeniu odpowiedzialności obywatelskiej, rządów prawa i troski o dobro wspólne – wartości aktualnych również we współczesnym świecie.
Tekst: mjr Tomasz Głasek; foto: archiwum ZK Cieszyn









