W Zakładzie Karnym w Cieszynie odbyły się dwa spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami szkół średnich. Byli to maturzyści z cieszyńskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie klasy mundurowej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 z Pszczyny.

Podczas prelekcji zapoznano młodzież z historią tutejszej jednostki oraz aktualnymi zasadami odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Omówiono prowadzone oddziaływania penitencjarne oraz charakterystykę pracy w więziennictwie. Zaprezentowano także sprzęt ochronny i środki przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze prowadzący spotkanie odpowiedzieli na szereg pytań zadawanych przez uczniów, weryfikując ich wiedzę o codzienności życia w zakładzie karnym. W trakcie spotkania młodzież została zapoznana również z zasadami rekrutacji do Służby Więziennej.

Spotkanie miało także swój cel wychowawczy i profilaktyczny, poprzez ukazanie negatywnych skutków nieprzestrzegania norm prawnych i konsekwencjach wynikających z popełniania czynów zabronionych. Uświadomiono uczniów jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich.

 

Tekst i foto: mjr Tomasz Głasek

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej