W dniu 3 maja br. Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku kpt. Arkadiusz Krupiński uczestniczył w gminno-powiatowych obchodach zorganizowanych z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zorganizowane uroczystości były świętem patriotyzmu i świadectwem dumy narodowej wielu mieszkańców powiatu kluczborskiego, a także lokalnych władz.

Uroczystości poprzedzone zostały mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Po mszy świętej uczestnicy pochodu przeszli ulicami miasta z wielką biało-czerwoną flagą. Flaga Polski dotarła na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Po odegraniu Hymnu Państwowego i wciągnięciu flagi na maszt został odczytany Apel Pamięci oraz została oddana salwa honorowa. W trakcie wydarzenia na kluczborskim rynku wybrzmiewały patriotyczne pieśni.

3 Maja to ważne święto dla Polaków, bo wtedy - w 1791 roku - uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza taka ustawa w Europie, która miała pomóc wszystkim obywatelom - także zwykłym ludziom. Dziś w tym dniu obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja, a także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest patronką naszego kraju.

W tym dniu wspominamy też z wdzięcznością służby mundurowe - żołnierzy, policjantów, stażaków i funkcjonariuszy pozostałych formacji, którzy codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo i wolność. To dzięki ich służbie możemy żyć w spokojnym i wolnym kraju, o jakim marzyli twórcy Konstytucji 3 Maja. Zorganizowane uroczystości przez lokalne, kluczborskie władze były okazją do wyrażenia dumy narodowej, przypomnienia sobie o wartościach takich jak wolność i patriotyzm oraz oddania hołdu tym, którzy walczyli o niepodległóść Polski.

Tekst: por. Patrycja Radło-PIcz, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej