W dniu 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, największe ekologiczne święto świata. Dodatkowo w 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

W ramach obchodów święta, a także w celu kształtowania proekologicznych postaw, grupa osadzonych, odbywających kary pozbawienia wolności w Oddziale Zewnętrznym w Poznaniu, w dniach 15.04 i 22.07 wzięła udział w akcji ''sprzątania świata''. Skazani pod nadzorem wychowawcy zadbali o tereny znajdujące się na osiedlu Fabianowo-Kotowo. Taka forma oddziaływań resocjalizacyjnych daje szansę na kształtowanie świadomości ekologicznej. Dzięki temu możliwa staje się zmiana przekonań o świecie, pokazuje, że wszyscy mamy możliwość coś zmienić. Daje możliwość zmiany relacji ze środowiskiem, zwiększa wrażliwość na przestrzeń publiczną, uczy odpowiedzialności i sprawczości. Fakt, że uczestniczy tworzyli grupę, był również szansą na trening funkcjonowania społecznego i doskonalenie umiejętności współpracy i komunikacji. Osadzeni swoim zaangażowaniem pokazali, że stanowią ważną część lokalnej społeczności i są gotowi do działania dla dobra środowiska.

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej