Konskurs Więziennej Twórczości Teatralnej: Podsumowanie
Zakończyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Areszt Śledczy w Poznaniu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędem Miasta w Poznaniu. Oprócz tego w organizacji konkursu wzięło udział szereg instytucji naukowych i artystycznych.
Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.
Patronat medialny objęły: Forum Penitencjarne, Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Poznaniu oraz Radio Poznań.
Konkurs kierowany był do więziennych grup teatralnych. To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Wydarzenie umożliwiło osadzonym występy przed szeroką publicznością i poddanie się ocenie jury składającego się z przedstawicieli środowisk artystycznych i naukowych. Jednym z zadań konkursu była integracja ze środowiskiem otwartym, prezentacja umiejętności osób pozbawionych wolności, ich potencjału, przełamywanie barier oraz potencjalnych ograniczeń.
W konkursie wzięło udział 10 zespołów teatralnych z całej Polski. Zespoły zaprezentowały zróżnicowany repertuar, dzięki czemu widzowie mogli oglądać przedstawienia w wersji tradycyjnej, a także współczesne interpretacje znanych adaptacji.
Występy oceniało jury składające się z przedstawicieli środowisk artystycznych i naukowych:
1. Ewa Wójciak – przewodnicząca jury, aktorka Teatru Ósmego Dnia
2. dr Magdalena Hasiuk - Świerzbińska – Instytut Sztuki PAN w Warszawie
3. prof. zw. dr hab. Dobrochna Ratajczak prof. em. – teatrolog, kierownik Zakładu Teatru i Dramatu w Instytucie Filologii Polskiej UAM
4. Marcin Kowalski – Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu
5. prof. zw. dr hab. Wiesław Ambrozik – Kierownik Zakładu Resocjalizacji WSE UAM
6. mjr Filip Skubel – specjalista Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie
Jury stwierdziło, że poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki, co daje świadectwo tego, że konkurs stale się rozwija stanowiąc inspirację dla kolejnych poczynań teatralnych.
Ostatniego dnia odbył się uroczysty finał konkursu, podczas którego ogłoszono werdykt oraz wręczono pamiątkowe dyplomy, statuetki i wyróżnienia. Gośćmi byli zarówno przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych, współorganizatorzy, przedstawiciele Służby Więziennej, w tym płk Marceli Sauermann - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu, dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu, płk Jacek Wiśniewski oraz dyrektorzy innych jednostek penitencjarnych, wychowawcy i opiekunowie więziennych grup teatralnych oraz rodziny uczestników konkursu.
Ocena spektakli przez JURY tegorocznego konkursu reprezentowała się następująco:
Laureatami tegorocznego konkursu teatralnego zostały:
I miejsce ex aequo: Oddział Zewnętrzny przy ul. Nowosolskiej Aresztu Śledczego w Poznaniu: „Próba” w spektaklu „Drzewo” oraz Zakład Karny w Krzywańcu: „Impro” w spektaklu pod tytułem „Maria K.”
II miejsce: Zakład Karny w Sztumie: „Piktogram” w spektaklu „Dziób w Dziób”
III miejsce ex aequo: Areszt Śledczy w Gliwicach: „Teatr bez nazwy” w spektaklu „Pasja. Fragmenty wybrane” oraz Zakład Karny w Kwidzynie: „Korektor” w spektaklu zatytułowanym „Raj”.
Wyróżnienia otrzymali:
Areszt Śledczy w Warszawie – Grochowie: „Nadzieja” za atrakcyjną adaptację sceniczną i swobodne aktorstwo.
Oddział Zewnętrzny w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim: „Epizod” za udzielenie trudnym tekstom Szekspira osobistego tonu.
Areszt Śledczy w Opolu: „Druga Szansa” za szacunek dla detalu scenicznego i głęboko humanistyczne przesłanie.
Oddział Zewnętrzny w Turawie Aresztu Śledczego w Opolu: „Widno-Kręgi” za konsekwentne podejmowanie języka teatru dokumentu.
Areszt Śledczy w Poznaniu: „Teatr Innego Świata” za innowacyjne podejście do przestrzeni scenicznej i ciekawą scenografię.
Laureaci konkursu otrzymali od organizatorów statuetki i dyplomy z pamiątkowymi folderami, pozostali uczestnicy obdarowani zostali pięknymi upominkami. Natomiast osoby i instytucje, które w zacny sposób wsparły organizację przeglądu uhonorowane zostały okolicznościowymi ryngrafami.
Po uroczystym wręczeniu nagród został zeprezentowany spektakl zwycięskiej grupy teatralnej z Oddziału Zewnętrznego przy ul. Nowosolskiej Aresztu Śledczego w Poznaniu: „Próba” w spektaklu „Drzewo”, a następnie zaproszono wszystkich gości i aktorów na bankiet, który odbył się w holu kolumnowym Zamku.
Podsumowanie
Zarówno jury jak i większość gości i uczestników wydarzenia podkreślała wysoki poziom V Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, W przedstawieniach chodzi o coś więcej niż tylko o sztukę, o resocjalizacyjny potencjał sztuki; widowiskom powstającym w izolacji więziennej zdecydowanie nie można odmówić wartości artystycznej.
Dziękujemy wszystkim naszym współorganizatorom za zaangażowanie i pomoc. Przede wszystkim największe podziękowanie należy się: Centrum Kultury Zamek, Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Ósmego Dnia. Bez nich teatr więzienny nie miałby swojego miejsca. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, każdemu, kto choć zaledwie dobrym słowem przyczynił się do kreowania fantastycznej atmosfery konkursu. Dziękujemy w końcu widzom, za to że byliście z nami, chcieliście zobaczyć i przekonać się, że resocjalizacja poprzez sztukę istnieje.
tekst: por. Anna Michalik, ppor. Mariusz Szymański, mjr Jan Kurowski
zdjęcia: Arkadiusz Michalak