Niezwykła historia i koncert w niezwykłym miejscu.
Pełen energii i pozytywnych wibracji występ sprawił, że dla grupy ponad stu osadzonych to był naprawdę niesamowity wieczór. Koncert nie tylko dostarczył rozrywki ale przede wszystkim miał wymiar resocjalizacyjny. Bezpośredni kontakt z kulturą wyższą pozytywnie wpływa na kształtowanie umiejętności konstruktywnego wykorzystania przez skazanych czasu spędzonego w izolacji i daje im okazję do wypracowania społecznie użytecznych metod zagospodarowania wolnego czasu.
Bardzo ważnym aspektem resocjalizacyjnym zrealizowanego spotkania było zapoznanie osadzonych z historią zespołu. Ich niesamowita historia pokazuje, że podążając za marzeniami, będąc wytrwałym, można osiągnąć sukces. Spotkania realizowane na terenie jednostek penitencjarnych mogą inspirować do zmian w swoim postępowaniu oraz wzmacniać motywację do kontynuowania procesu zmiany.
Zespół "Niesamowita Sprawa" gra muzykę alternatywną. Ich twórczość trudno jednoznacznie sklasyfikować. Mają piosenki o pozytywnym tekście, sama muzyka jest lekka, łatwa i przyjemna w odbiorze. W prostych słowach bez agresji, bez epatowania niepożądanymi negatywnymi emocjami.
Niesamowita Sprawa powstała kilka lat temu jako spontaniczny duet uliczny wykonujący autorskie piosenki “Iskry”na rynkach i deptakach Poznania. W zamyśle jednorazowa współpraca spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem wśród przechodniów, co sprawiło, że szybko pojawiły się propozycje występów w pubach, restauracjach, a nawet na lokalnym festiwalu, co zmotywowało zespół do kontynuowania i rozwoju działalności. Stopniowo skład grupy powiększał się i zmieniał ostatecznie przyjmując postać kwintetu opartego na brzmieniu kontrabasu, gitary akustycznej, mandoliny, skrzypiec i zestawu perkusyjnego. Aranżacje piosenek stały się bogatsze i bardziej dynamiczne, ale wciąż rdzeniem koncepcji jest akustyczna prostota muzyki ulicznej. W ciągu kilku lat działalności zespół zagrał ponad sto koncertów w przeróżnych miejscach jak np. Pyrlandia Aquanet Festival. Niesamowita Sprawa jest prawdopodobnie jedynym składem, który dzielił scenę z takimi grupami jak Moskwa, czy GaGa Zielone Żabki, a jednocześnie z Anitą Lipnicką i Krzysztofem Krawczykiem. Jest to możliwe dzięki uniwersalności propozycji muzycznej zespołu, która będąc przystępna dla szerokiego grona odbiorców nie popada jednocześnie w komercyjny banał. Zespół jest laureatem między innymi poznańskiego przeglądu Gramy u Siebie (2021) i Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (2023)
tekst/zdjęcia: Zespół Prasowy OZ Koziegłowy