Inicjatywy Służby Więziennej na rzecz społeczeństwa stanowią istotny element współpracy ze środowiskiem lokalnym. Służą wspólnemu działaniu na rzecz kształtowania społecznie pożądanych postaw i realizacji podstawowego celu kary pozbawienia wolności.

Święto Wszystkich Świętych, obchodzone 1 listopada, to ważny dzień dla chrześcijan. To przede wszystkim czas refleksji i zadumy nad przemijaniem. Corocznie, tego dnia rodziny oraz bliscy odwiedzają groby oraz wspominają zmarłych.

Dzięki inicjatywie funkcjonariuszy Służby Więziennej osoby odbywające karę pozbawienia wolności uczestniczą w pracach porządkowych na rzecz lokalnej społeczności, porządkując teren cmentarza. Czyszczą przeważnie te miejsca pochówku, które nie są odwiedzane, wymagają wsparcia innych. 31 października br. osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Kikitach, uporządkowali okolice cmentarza komunalnego w Jezioranach. Prace porządkowe polegały przede wszystkim na usuwaniu starych gałęzi oraz grabieniu liści w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza. Osadzeni, jak zawsze z dużą chęcią wzięli w udział w inicjatywie, która była okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli.

Działania prospołeczne przyczyniają się do procesu zmiany osób pozbawionych wolności i skutecznej ich readaptacji. Dzieje się tak dzięki zmianie ich postrzegania poprzez relacje ze społeczeństwem. W efekcie sprzyja odpowiedniemu powrotowi do wypełniania ról osób dorosłych w warunkach nieizolacyjnych.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Koszuba


 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej