W dniu 7.11.2023r. na terenie Oddziału Zewnętrznego w Kikitach odbył się koncert Pana Wojciecha Kubiaka.


Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie suwerenności.

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937r, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989r.

7.11.2023 r. w ramach programu readaptacji skazanych "Spotkania z Kulturą" w świetlicy Oddziału Zewnętrznego w Kikitach odbył się koncert patriotyczny
pt. "Patriotyzm na rockowo". Ideą przewodnią spotkania było uświadomienie osadzonym wagi i znaczenia Święta Niepodległości. W programie usłyszeliśmy pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność w wykonaniu Pana Wojciecha Kubiaka.

tekst:. ppor. Piotr Stankiewicz

zdjęcia: kpt. Dariusz Koszuba


 

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej