Szkolenie z działań antykorupcyjnych
Działania antykorupcyjne w Służbie Więziennej
Działania antykorupcyjne w Służbie Więziennej prowadzone są w oparciu o uchwałę Rady Ministrów w sprawie Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji. Formacja działa głównie w obszarze zapobiegania zjawiskom korupcyjnym organizując m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników.
Centralne Biuro Antykorupcyjne
Funkcjonariusze CBA - delegatury w Bydgoszczy już kolejny raz przeprowadzili szkolenie dla funkcjonariuszy i pracowników Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu oraz Oddziału Zewnętrznego. Dotyczyło ono zagdnień czym jest korupcja w kontekście prawnym, karnym i majątkowy i jak ją identyfikować. Podjęto także szczegółowe analizy obszaru oraz podłoża jej występowania oraz mechanizmów i technik korupcji. Funkcjonariusze CBA przedstawili narzędzia prawne, metody ujawniania i zapobiegania korupcji. Ważnym elementem szkolenia było omówienie najnowszych i najczęstszych metod korupcji, na przykładzie spraw już rozwiązanych oraz przedstawienie i wskazanie przyczyn umożliwiających realizację pokusy korupcyjnej. Przy okazji analiz indywidualnych przypadków penitencjarzyści, wspólnie z funkcjonariuszami CBA dokonali tzw. oceny ryzyka, czyli identyfikacji zagrożeń i potencjalnych incydentów. Ostatni etap szkolenia to algorytm podejmowanych czynności mających na celu zapobieganie i wykrywanie korupcji.
Oświadczenia majątkowe
Funkcjonariusze Służby Więziennej zobowiązani są do corocznego składania oświadczeń majątkowych. Ważnym jest, aby były one wypełnione w sposób rzetelny i prawidłowy gdyż uchybienia podlegają odpowiedzialności karnej. W związku z powyższym istotnym elementem szkolenia było przybliżenie funkcjonariuszom problematyki związanej z unikaniem błędów i niewłaściwą interpretacją przepisów regulujących składanie oświadczeń majątkowych, co ogranicza ryzyko popełnienia błędu lub nieświadomego zatajenia stanu faktycznego.
Profilaktyczne działania Służby Więziennej
Przeciwdziałanie korupcji to nie tylko specjalistyczna wiedza w tym obszarze. Ważne są także umiejętności z zakresu rozpoznawania technik manipulacji, asertywności i etyki zawodu. Te umiejętności funkcjonariusze nabywają systematycznie w ramach szkoleń wewnątrzzakładowych oraz w trakcie szkoleń zawodowych i kursów organizowanych w Ośrodkach Szkoleniowych oraz w Wyższej Szkole Wymiaru Sprawiedliwości.
Cykliczność szkoleń umożliwia szeroką analizę zjawiska i wspiera doskonalenie kompetencji funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ponadto wzmacnia rozwój konkretnych umiejętności oraz służy rozwijaniu i integrowaniu wiedzy.
Tekst/ zdjęcia: kpt. Karolina Goss