Bezpieczeństwo ponad wszystko
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Wykonywanie codziennych obowiązków służbowych zobowiązuje funkcjonariuszy Służby Więziennej do szybkiego i sprawnego działania. Należy wykazywać się nie tylko wiedzą z zakresu realizowanych zadań, ale również z uwagi na specyfikę miejsca – umiejętnościami z zakresu adekwatnego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz minimalizowania potencjalnych zagrożeń. Likwidacja zagrożenia pożarowego, zakłócenie funkcjonowania jednostki – to potencjalne zagrożenia, z którymi zmierzyli się funkcjonariusze Służby Więziennej w ramach realizacji działań ochronnych w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu.
Ćwiczenia z funkcjonariuszami GISW i PSP
11 października br. na terenie jednostki penitencjarnej miały miejsce zdarzenia bezpośrednio zagrażające porządkowi i bezpieczeństwu. W miejscu zatrudnienia osadzonych (hala produkcyjna) wybuchł pożar. Niezwłocznie przystąpiono do działania. Po ewakuowaniu wszystkich osób z terenu zagrożenia, grupa przeciwpożarowa funkcjonariuszy zakładu karnego zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru i podjęła próbę jego ugaszenia. Jednocześnie powiadomiono Państwową Straż Pożarną w Grudziądzu, która po przybyciu do jednostki przejęła prowadzenie akcji gaśniczej. Gdy wydawało się, że już nic w tym dniu nie może się wydarzyć dowódca zmiany otrzymał kolejne zgłoszenie. Tym razem sprawa dotyczyła zakłócenia porządku w świetlicy oddziału mieszkalnego – odmowy wykonania polecenia (osadzeni zabarykadowali się). Nieskuteczna próba przekonania zakłócających porządek do zaniechania zachowań niezgodnych z prawem spowodowała konieczność użycia środków przymusu bezpośredniego. Agresywnych uczestników zdarzenia obezwładniono.
Podczas trwających ćwiczeń szybka interwencja funkcjonariuszy grudziądzkiej jednostki, funkcjonariuszy GISW Bydgoszcz jak również Straży Pożarnej pozwoliły przywrócić porządek i zapewnić bezpieczeństwo w zakładzie. Wszystkie służby biorące udział w ćwiczeniach wykazały się profesjonalnym przygotowaniem i umiejętnością współpracy. Niezwykle sprawne skoordynowanie działania służb doprowadziło do zapewnienia bezpieczeństwa i jak najszybszego wyeliminowania zagrożeń.
Współdziałanie dla ochrony społeczeństwa
Ćwiczenia obronno-ochronne odbywają się w jednostkach penitencjarnych cyklicznie. Mają na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy Służbą Więzienną, Policją i Państwową Strażą Pożarną. Wymienione formacje są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, stąd tak ważne jest ich precyzyjne współdziałanie dla ochrony społeczeństwa.
Tekst/ zdjęcia: mjr Marta Mazurska