W Oddziale Zewnętrznym w Gdańsku-Przeróbce wychowawcy z działu penitencjarnego przygotowali dla osadzonych program resocjalizacyjny pt. "Graj w Zielone".

Zielona inicjatywa funkcjonariuszy

Kadra penitencjarna przygotowała zajęcia oparte na sadzenu i pielęgnacji roślin, chcąc połączyć naukę praktycznych umiejętności z budowaniem pozytywnych postaw. Jednym z podstawowych założeń programu było rozbudzenie w osobach pozbawionych wolności zainteresowań przyrodniczych, zachęcenie do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywanie przyjemności z pracy fizycznej, a także pokazanie że praca w ogrodzie może być ważnym elementem w  profilaktyce zdrowia 

Praca, która uczy odpowiedzialności

Regularne podlewanie, przesadzanie, podcinanie i obserwacja wzrostu roślin stały się dla uczestników programu lekcją cierpliwości i systematyczności. Każda z roślin wymagała uwagi i troski, co uczyło osadzonych, że efekty pojawiają się tylko wtedy, gdy włoży się w nie własny wysiłek, a żeby zobaczyć wynik końcowy trzeba uzbroić się w cierpliwość. 

Uważność i konstruktywne wykorzystanie czasu

Udział w programie pozwolił osadzonym skupić się na konkretnym zadaniu i lepiej zorganizować codzienną rutynę. Praca z roślinami sprzyjała rozwijaniu uważności oraz pokazywała, że nawet w warunkach izolacji można wykorzystywać czas w sposób konstruktywny, ucząc się odpowiedzialnych i społecznie akceptowanych form działania.
 

Tekst/ zdjęcia: ppor. Miłosz Przewodowski

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej