Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Białej w intencji ojczyzny. Po uroczystej mszy ulicami Bielska-Białej przeszedł uroczysty przemarsz na plac Wojska Polskiego. W barwnym pochodzie udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, licznie zebrani mieszkańcy oraz orkiestra wojskowa, która dodała rytmu.
Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Konfederatów Barskich, oddając hołd tym, którzy walczyli o niepodległość. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac Wojska Polskiego, gdzie podczas wspólnego odśpiewania hymnu Polski wciągnięto na maszt flagę państwową. W tym miejscu głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i ppłk Krzysztof Wieczorek, dowódca 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Po tym odbyła się defilada wojskowa,
a całość zwieńczył koncert patriotyczny.
„Data 3 maja 1791 roku stanowi jedną z najświetniejszych kart w dziejach narodu polskiego. To właśnie tego dnia, w murach Zamku Królewskiego w Warszawie, Sejm Czteroletni przyjął ustawę zasadniczą, która na zawsze odmieniła ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja, jako pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie, stała się symbolem oświeconej myśli politycznej oraz niezłomnej woli przetrwania państwa. Dziś święto to jest nie tylko hołdem dla naszych przodków, ale przede wszystkim zobowiązaniem do pielęgnowania wolności, okupionej ogromnym trudem i ofiarą minionych pokoleń”.
Tekst; mł. chor. Tomasz Mamica
Foto; z archiwum BCK









