12 grudnia Oddział Zewnętrzny w Warszawie-Bemowie zamienił się na chwilę w scenę teatralną i galerię sztuki. Wszystko to za sprawą finału projektu „Sztuka w Pudełku”, realizowanego w naszej jednostce we współpracy z Teatrem Studio i Fundacją Dom Kultury i finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.

W wydarzeniu uczestniczyli: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Iwona Ossowska, Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Służewcu kpt. Łukasz Minda, Zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce ppłk Magdalena Goszczyńska-Czub, ppłk SW w st. spocz. Danuta Augustyniak, przedstawiciele kierownictwa Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie, Fundacji Dom Kultury i Teatru Studio oraz zaproszeni goście.

Wydarzenie rozpoczął pokaz spektaklu „Rzeczy z pudełka”, który swoją premierę miał w październiku ubiegłego roku. Spektakl to efekt cyklu warsztatów, które odbywały się w 2024 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie. Tym razem wystąpiły w nim skazane kobiety z Oddziału Zewnętrznego w Warszawie-Bemowie i to właśnie one opowiedziały o swoich emocjach i przeżyciach w formie tego wyjątkowego spektaklu. Pokaz składał się z filmu, tworzonego z Markiem Kozakiewiczem i Martą Ziębą oraz działań scenicznych w reżyserii Natalii Korczakowskiej i Katarzyny Tadeusz.

Następnie zaproszeni goście udali się na plac spacerowy, gdzie miał miejsce wernisaż muralu stworzonego przez skazane kobiety. To efekt kilkumiesięcznych działań w ramach projektu „Sztuka w pudełku”, podczas których osadzone wzięły udział w cyklu warsztatów artystycznych i zajęć z historii sztuki, arteterapii, sztuki współczesnej, sztuki w przestrzeni publicznej, choreografii, storytellingu oraz street artu, a także wspólnie z opiekunami artystycznymi Dorotą Borowską i Lucyną Fidos stworzyły mural, który każdego dnia będą mogły podziwiać podczas korzystania ze spaceru.

Zaangażowanie instytucji kultury w tego typu projekty realnie wzmacnia proces resocjalizacji, ponieważ wprowadza do środowiska izolacji doświadczenia, które na co dzień są dla osób pozbawionych wolności niedostępne lub silnie ograniczone. Kontakt z kulturą - teatrem, sztukami wizualnymi, muzyką czy literaturą - uruchamia procesy refleksji i autorefleksji. Działania twórcze pomagają także w akceptowalny społecznie sposób wyrażać siebie i swoje emocje. Projekty kulturalne uczą również funkcjonowania w grupie - słuchania innych, współpracy, przyjmowania informacji zwrotnej i respektowania zasad. Te umiejętności mają bezpośrednie przełożenie na readaptację społeczną po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Dla wielu osadzonych udział w projekcie jest pierwszym doświadczeniem konstruktywnej pracy zespołowej zakończonej wspólnym efektem.

Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zaproszonych gości. Podkreślano wysoki poziom artystyczny działań, ich spójność z celami resocjalizacji oraz wartość współpracy pomiędzy Służbą Więzienną a instytucjami kultury.

 

Tekst i zdjęcia: mł. chor. Agata Piekalska

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej