W Oddziale Zewnętrznym w Warszawie-Bemowie odbyło się wydarzenie o charakterze edukacyjnym i resocjalizacyjnym, skierowane do skazanych kobiet, łączące osobiste świadectwo historii z refleksją nad wartościami humanistycznymi. Osadzone wzięły udział w spotkaniu z Panią Elżbietą Ficowską oraz w projekcji filmu "Historia Ireny Sendlerowej".

W wydarzeniu uczestniczyli Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej płk Filip Skubel oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Iwona Ossowska, podkreślając rangę inicjatywy oraz jej znaczenie w procesie oddziaływań penitencjarnych.

Podczas spotkania Pani Elżbieta Ficowska opowiedziała o swoim życiu i doświadczeniach związanych z II wojną światową. Jako dziecko uratowane z warszawskiego getta mówiła nie tylko o tragedii Holokaustu, ale przede wszystkim o miłości, trosce i wsparciu, jakie otrzymała od ludzi, którzy podjęli ryzyko, by ratować innych. Jej świadectwo stało się impulsem do refleksji nad znaczeniem empatii, odpowiedzialności i wyborów moralnych.

Uzupełnieniem spotkania była projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej”, poświęconego postaci Ireny Sendlerowej oraz jej działalności na rzecz ratowania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Film przybliżył realia okupacyjne i ukazał, jak wielką rolę w nieludzkich warunkach odgrywała odwaga, solidarność i wrażliwość na los drugiego człowieka.

Tego rodzaju inicjatywy mają istotne znaczenie w procesie resocjalizacji skazanych kobiet. Kontakt z autentycznym świadkiem historii oraz konfrontacja z tematami takimi jak Holokaust, cierpienie niewinnych i odpowiedzialność jednostki sprzyjają kształtowaniu postaw opartych na empatii, refleksji i poszanowaniu godności człowieka. Wydarzenie wpisuje się w działania Służby Więziennej ukierunkowane na rozwój społeczny i moralny osób pozbawionych wolności.

 

Tekst: mł. chor. Agata Piekalska

Zdjęcia: por. Ewa Smolińska

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej