Służba Więzienna pomaga w przygotowaniu największego w Europie miejsca pomocy uchodźcom
24 lutego wojska rosyjskie dokonały zbrojnej inwazji na Ukrainę. Najcięższe walki toczą się na wschodzie oraz północy kraju. W obliczu wojny Areszt Śledczy w Warszawie Służewcu nie pozostaje obojętny na tragedię za granicą naszej ojczyzny. W Areszcie niemalże natychmiast po pierwszych doniesieniach na temat tego, co dzieje się na Ukrainie, rozpoczęto zbiórkę na rzecz #Ukraina a w wczoraj podjęto decyzję o skierowaniu skazanych przebywających w Areszcie Śledczym w Warszawie Służewcu do prac na terenie centrum wystawienniczego w Nadarzynie. Osadzeni podejmują najpotrzebniejsze prace na rzecz zorganizowania miejsc noclegowych dla uchodźców.
W całej Polsce już wczoraj liczba osób, które uciekły z Ukrainy, przekroczyła milion. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.
Udział skazanych w akcjach pomocowych
Udział skazanych w organizacji największego w Europie miejsca pomocy uchodźcom z Ukrainy ma także na celu uwrażliwienie na potrzeby innych. Udział skazanych to objaw empatii. Efekt wychowawczy polega też na uświadomieniu skazanym, że robiąc coś bezinteresownie w swoim wolnym czasie, mogą zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia, będących w trudnej sytuacji życiowej. Ponadto wszelkie akcje dobroczynne angażujące osadzonych dają im poczucie, że są potrzebni i mają realny wpływ na poprawę komfortu życia innych osób, co stanowi konkretną motywację do zmiany. Ponadto udział w programie sprzyja rozwijaniu u osadzonych postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych, a także przygotowuje i zachęca do podejmowania przez nich działań na rzecz środowiska lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat.
Wśród osadzonych widać zapał i chęć. Podkreślają oni, że wreszcie i oni swoim działaniem mogą przyczynić się do poprawny komfortu tych, którzy muszą uciekać ze swojego kraju.
Opracowała por. Agnieszka Tracz