IV Mareckie Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
W wydarzeniu wzięła udział także skazana kobieta z Oddziału Zewnętrznego w Warszawie-Bemowie. Podczas panelu dyskusyjnego „Szybkość, ryzyko, konsekwencje – historie prawdziwe” osadzona podzieliła się swoją osobistą historią związaną ze zdarzeniem drogowym, za które odbywa karę pozbawienia wolności. Jej wystąpienie było skierowane do młodzieży i miało charakter profilaktyczny – stanowiło przestrogę przed lekkomyślnością na drodze.
Wystąpienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy dziękowali za szczerość i odwagę w podzieleniu się tak trudnym doświadczeniem, podkreślając, że takie świadectwa mają szczególną moc oddziaływania. To właśnie osobiste historie często trafiają do odbiorców mocniej niż statystyki i wykresy, dlatego stanowią ważny element działań profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Udział Służby Więziennej w tym przedsięwzięciu wpisuje się w działania profilaktyczne i resocjalizacyjne prowadzone przez formację. Tego typu inicjatywy nie tylko wspierają proces readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności, ale także służą edukacji i zwiększaniu świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnych zachowań na drodze. Obecność funkcjonariuszy oraz osadzonej podczas wydarzenia stanowiła przykład realnego zaangażowania Służby Więziennej w działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Organizatorom wydarzenia dziękujemy za zaproszenie i możliwość włączenia się w inicjatywę, której celem jest kształtowanie postaw odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego. Współpraca międzyinstytucjonalna w tym obszarze stanowi istotny element budowania wspólnego bezpieczeństwa.
Tekst: mł. chor. Agata Piekalska, st. szer. Paulina Kowalczyk
Zdjęcia: st. szer. Paulina Kowalczyk









