Reprezentanci Służby Więziennej w całym kraju wzięli udział w uroczystościach organizowanych dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W centralnych obchodach, podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie, naszą formację reprezentowali: płk Bartłomiej Turbiarz, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz poczet sztandarowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Konstytucja 3 Maja przyjęta w 1791 była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej,  nowoczesną ustawą zasadniczą, stanowiącą próbę ratowania suwerenności Rzeczypospolitej. Wprowadziła m.in. trójpodział władzy, zniosła liberum veto i wolną elekcję, a także wzięła chłopów pod opiekę prawa, stanowiąc fundament polskiej tożsamości narodowej i symbol dążeń do wolności.

Pomimo, że obowiązywała, krótko miała ogromne znaczenie. I to pod wieloma względami. Mimo że nie zapobiegła rozbiorom, stała się dla Polaków w czasie niewoli symbolem walki o niepodległość, jedność narodową i postępową myśl polityczną. Pozostaje jednym z najważniejszych elementów polskiej tradycji demokratycznej.

Dla Polaków 3 maja zawsze był bardzo istotnym świętem jednoczącym naród, niezależnie od okresu historycznego. Nie zmieniło tego nawet jego zdelegalizowanie przez władze komunistyczne. Od 1990 roku Święto Trzeciego Maja znów jest jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej swoim udziałem w jego obchodach wyrażają  szacunek dla tradycji państwowości i nieustannej służby Rzeczypospolitej.   

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej