Podpatrywali, jak to się robi u nas
W Zakładzie Karnym Nr 1 w Łodzi odbyła się wizyta studyjna grupy gości z Cypru, Grecji i Portugalii. Odwiedzili oni Łódź w ramach realizacji projektu pn.: The Golden Thread: Buliding Family Bonds and Parenting Skills as a Means to Reduce Recidivism in European Prison. Spotkanie związane było z konferencją „Złota nić” - Rola rodziny w procesie reintegracji społecznej skazanych organizowanej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Delegacja zagranicznych gości składała się z psychologów, kryminologów, pracowników naukowych oraz trenerów więziennych. W spotkaniu uczestniczyli również polscy goście z Fundacji Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej w Łodzi i Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
„Złota nić" - Rola rodziny w procesie reintegracji społecznej skazanych jest to międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Partnerstw Strategicznych Erasmus+. W Polsce program był realizowany pilotażowo na terenie Zakładu Karnego Nr 1 w Łodzi. Zakładał on opracowanie narzędzi umożliwiających poprawę relacji między osobami osadzonymi w jednostce penitencjarnej, a ich rodzinami pozostającymi poza murami. Działania te mają na celu nabycie przez więźniów umiejętności i kompetencji, które pomogą zminimalizować ryzyko ponownego osadzenia. W ramach współpracy międzynarodowej opracowano pilotażowy trening składający się z dziesięciu trzygodzinnych spotkań. Brało w nich udział od 16 do 20 skazanych kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym Nr 1 w Łodzi. Zajęcia miały formę treningu grupowego i prowadzone były przez dwóch certyfikowanych trenerów metody Golden Thread.
- W trakcie wizyty goście poznali zadania i funkcjonowanie Służby Więziennej, typy i rodzaje zakładów karnych, jak również metodykę pracy z osobami pozbawionymi wolności w zależności od zdiagnozowanych u skazanych potrzeb i deficytów – informuje por. Michał Pietrasik z łódzkiej jednostki. - Przedstawiciele instytucji zagranicznych chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy z więźniami w ich krajach oraz porównywali rozwiązania swoje oraz te, które zostały im zaprezentowane. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli również możliwość obejrzenia terenu jednostki oraz oddziałów mieszkalnych.
Z kolei do Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim zawitali gościnnie pracownicy służby zdrowia z norweskiego Zakładu Karnego w Trondheim. Zapoznali się ze specyfiką aresztu, warunkami bytowymi osadzonych, systemem zabezpieczenia jednostki i opieką medyczną dla osób pozbawionych wolności. Norweska delegacja odwiedziła też Areszt Śledczy w Radomiu. Miała tam możliwość zwiedzenia szpitala wieloprofilowego, psychiatrycznego oraz ambulatorium. Członkowie delegacji obejrzeli pracownię radiologiczną, oddział terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu oraz zaczerpnęli wiedzy na temat samego przebiegu terapii. Ostatnim punktem wizyty był panel dyskusyjny.
Natomiast Zakład Karny w Iławie stał się miejscem spotkania litewskich kapelanów oraz przedstawicielki Caritas Kowno. Delegacji towarzyszył Naczelny Kapelan Więziennictwa ks. Adam Jabłoński oraz o. Jan Dezyderiusz Pol z Biura Naczelnego Kapelana CZSW. Celem tej wizyty było zapoznanie się z polskim systemem penitencjarnym oraz wymiana doświadczeń w zakresie duszpasterstwa więziennego. - Kapelani więzienni odgrywają kluczową rolę w procesie resocjalizacji i wsparcia duchowego więźniów - podkreśla mjr Amadeusz Socha, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Iławie. - W Polsce, podobnie jak na Litwie, kapelani pełnią funkcję nie tylko opiekunów duchowych, ale także mediatorów, wspierając więźniów w ich próbach zmiany życia i adaptacji do warunków zakładu karnego.
Wizyta litewskich kapelanów w Zakładzie Karnym w Iławie była istotnym krokiem w kierunku pogłębiania współpracy między Polską a Litwą w dziedzinie duszpasterstwa więziennego. - Spotkanie to pokazało, że mimo różnych systemów penitencjarnych, duchowe potrzeby osadzonych są uniwersalne, a kapelani odgrywają kluczową rolę w procesie ich wsparcia i resocjalizacji. Wspólna wymiana doświadczeń z pewnością przyniesie korzyści zarówno polskim, jak i litewskim instytucjom, a także samym więźniom, którzy zyskają lepsze wsparcie duchowe i emocjonalne w trakcie odbywania kary – podsumowuje mjr Amadeusz Socha.
Opracował: mjr Robert Trembowelski
Zdjęcia: archiwum jednostek