30 września na terenie Ośrodka Sportu i Rozwoju w Ustce odbyło się uroczyste zakończenie Mistrzostw Służby Więziennej w piłce nożnej o Puchar Ministra Sprawiedliwości z udziałem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego.

W finale mistrzostw znalazło się osiem drużyn, które zakwalifikowały się do niego w wyniku wcześniejszych eliminacji. Uroczystość wręczenia trofeów poprzedził mecz finałowy. Po zaciętej walce mistrzem Polski Służby Więziennej została drużyna Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach pokonując kolegów z bydgoskiego OISW. Trzecie miejsce zajął okręg krakowski i to z tej drużyny wyłoniony został Król Strzelców. Został nim Krystian Zaręba. Z kolei najlepszy bramkarz Mistrzostw to Bartłomiej Szablewski z Bydgoszczy.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś skierował list do uczestników Mistrzostw, który odczytał gen. Kitliński:

Na co dzień funkcjonariusze Służby Więziennej pełnią trudną i wymagającą służbę realizując podstawowe cele, jakie ustawodawca nałożył na formację. Mam pełną świadomość trudu Waszych obowiązków i stresu jaki towarzyszy pracy z osobami pozbawionymi wolności i tymczasowo aresztowanymi.

I dodał:

Jestem przekonany, że jednym z najlepszych sposobów odreagowania niewłaściwych  emocji jest aktywność fizyczna. Dla tych, którzy decydują się służyć społeczeństwu w strukturach Służby Więziennej uprawianie sportu to z pewnością przyjemność i pasja, ale w pewnym sensie również obowiązek.

Tegoroczne mistrzostwa były wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy stawką w turnieju był Puchar Ministra Sprawiedliwości.

Historia futbolu w SW

Piłka nożna to niekwestionowany lider wśród dyscyplin sportowych w Służbie Więziennej. Futbolówkę kopano niemal w każdym zakładzie, rozgrywano mecze między zakładami, organizowano turnieje, mistrzostwa okręgowe. Jednak dopiero w 1992 roku rozpoczęto rozgrywki w piłce nożnej w randze Mistrzostw Polski Służby Więziennej, które na trwałe wpisały się w kalendarz służbowego sportu. Od  2003 roku reprezentacja Polski Służby Więziennej powoływana była ze wszystkich okręgów. Selekcjonerem reprezentacji został Jerzy Powroźnik i jest nim do dziś.

Nasza drużyna od 2003 roku rozegrała łącznie 144 mecze ( w ramach Mistrzostw Europy, Międzynarodowych turniejów, meczy towarzyskich). Bilans: 103 zwycięstwa, 25 remisów, 19 porażek. W Mistrzostwach Europy ośmiokrotnie stawaliśmy na podium. W 1998 roku w Hamm ( Niemcy) reprezentacja SW zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Europy. W międzynarodowych turniejach stawała na podium dziewięć razy, zwyciężając w latach: 2003, 2007 i 2017.

Współorganizatorem tegorocznych Mistrzostw Służby Więziennej w piłce nożnej był prezes zarządu Ośrodka Sportu i Rozwoju w Ustce Radosław Szreder. W wydarzeniu uczestniczyli również Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej płk Jacek Głuch oraz przedstawiciel Niezależnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Jarosław Szyszka.