Każdego roku 2 maja Polska zatrzymuje się na chwilę, by oddać hołd barwom narodowym. Biało-czerwona flaga to symbol państwowości, ale i znak wspólnoty, która trwa od wieków i łączy Polaków w kraju i na świecie.

Święto ustanowił Sejm w 2004 roku, nowelizując ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych oraz kształtowanie szacunku wobec nich. Flaga, obok godła i hymnu, należy do najważniejszych znaków polskiej państwowości.

Biało-czerwona towarzyszy Polakom w chwilach wyjątkowych: podczas uroczystości państwowych, sportowych triumfów, ale też w momentach żałoby i narodowej próby. Pojawia się wszędzie tam, gdzie Polacy chcą wyrazić swoją przynależność do wspólnoty.

Dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej barwy narodowe są stałym elementem służby. Flaga jest eksponowana w jednostkach organizacyjnych przez cały rok, a znak przynależności państwowej widnieje na elementach umundurowania i wyposażenia. Mundur nosi się w imieniu Rzeczypospolitej.

AK

Zdjęcia Piotr Kochański

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej