Skazani mężczyźni z Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie po raz kolejny udali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie.

Kontynuując współpracę z schroniskiem osadzeni mężczyźni wzięli udział w zajęciach kulturalno-oświatowych z zakresu kształtowania umiejętności społecznych. Osadzeni wymienili stare budy na nowe, zapewniając czworonogom lepsze warunki bytowe, a także uporządkowali magazyn z karmą dla zwierząt, co z pewnością ułatwi codzienną pracę wolontariuszy i pracowników schroniska.

Podjęte przez kadrę aresztu we współpracy ze schroniskiem działania niosą ze sobą wielowymiarowe korzyści. Skazani, angażując się w pracę na rzecz zwierząt, uczą się empatii, odpowiedzialności i współpracy. Kontakt z podopiecznymi schroniska pozwala im dostrzec wartość bezinteresownej pomocy oraz daje poczucie sprawczości, które jest niezwykle istotne w procesie resocjalizacji. To także szansa na refleksję nad własnym postępowaniem i kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań.

Z kolei schronisko oraz jego podopieczni otrzymali nieocenione wsparcie. Dzięki pracy osadzonych zwierzęta zyskały nowe, solidne schronienia, a uporządkowany magazyn usprawni wydawanie karmy. Tego typu działania pokazują, że pomoc może przychodzić z różnych stron, a każdy – niezależnie od swojej sytuacji życiowej – ma możliwości, by zrobić coś dobrego dla innych.

Współpraca ze schroniskiem to przykład inicjatywy, która przynosi realne korzyści społeczne. Pokazuje ona, jak ważne jest budowanie odpowiedzialności oraz postaw prospołecznych wśród osób pozbawionych wolności. To także dowód na to, że resocjalizacja przez pracę i zaangażowanie w pomoc innym ma realny sens i może przynieść pozytywne efekty zarówno dla osadzonych, jak i dla lokalnej społeczności.

 

tekst: mł. chor. Agata Piekalska

zdjęcia: st. szer. Iga Kuśmirek

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej