Przedstawiciele śląskiej Służby Więziennej na obchodach Święta Wojska Polskiego
Oprócz przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych, kombatantów oraz pozostałych służb mundurowych w uroczystościach wziął udział także Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach, ppłk Zbigniew Zadora wraz z dyrektorami podległych jednostek organizacyjnych.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńca pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach, po czym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Wojska Polskiego w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy obchodów przeszli ulicami miasta pod Pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie kontynuowano uroczystości. Obejmowały one wystąpienia okolicznościowe, wręczenie awansów i odznaczeń żołnierzom, Apel Pamięci, a także złożenie wieńców pod pomnikiem Żołnierza Polskiego przez poszczególne delegacje. Uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowych i pododdziałów towarzyszących, w tym pocztu sztandarowego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. Oficjalną część wydarzenia zakończył koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Dla mieszkańców regionu przygotowano pokaz uzbrojenia i wyposażenia służb mundurowych oraz atrakcje dla najmłodszych. Stoisko promocyjne wystawił także Areszt Śledczy w Sosnowcu.
Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego były doskonałą okazją do przybliżenia zainteresowanym powagi, odpowiedzialności oraz trudu realizowanej służby przez wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy formacji mundurowych. Na stanowisku informacyjnym Służby Więziennej funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Sosnowcu zaprezentowali wybrane środki przymusu bezpośredniego oraz środki ochrony osobistej będące na wyposażeniu jednostki penitencjarnej. Odpowiadali również na pytania dotyczące pełnienia służby z osobami pozbawionymi wolności oraz działalności funkcjonariuszy poszczególnych pionów służby. Zainteresowanym wyjaśniano, w jaki sposób Służba Więzienna realizuje swoje ustawowe zadania, takie jak ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w aresztach śledczych i zakładach karnych, czy prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych na kary pozbawienia wolności.
Wojskowe obchody były również doskonałą okazją do promocji rekrutacji. Zachęcano młodych ludzi do wstąpienia do Służby Więziennej, przedstawiając liczne korzyści płynące z zasilenia jej szeregów. Zainteresowanym przedstawiono przebieg postępowania rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje zawarto również na specjalnie przygotowanych ulotkach i materiałach reklamowych, które rozdawano w trakcie trwania imprezy.
Organizatorem uroczystości była 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Miasta Katowice.
Tekst i zdjęcia: kpt. G. Kantor









