Oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej
W dniu 13 kwietnia, na Starym Cmentarzu w Słupsku, przy Krzyżu Katyńskim, oddaliśmy hołd blisko 22 tysiącom obywateli II Rzeczypospolitej, bestialsko zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD. Wśród ofiar tej zbrodni znaleźli się oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji i Straży Więziennej, a także przedstawiciele świata nauki, administracji i wymiaru sprawiedliwości – urzędnicy, naukowcy, lekarze, prawnicy oraz nauczyciele. Byli oni elitą intelektualną i obronną ówczesnej Polski.
Uroczystość miała podniosły i refleksyjny charakter. W jej trakcie wygłoszono przemówienia okolicznościowe, a modlitwa ekumeniczna stała się wspólnym wyrazem pamięci i zadumy nad losem ofiar zbrodni katyńskiej. Szczególnym momentem był apel pamięci oraz salwa honorowa, oddana ku czci poległych. Delegacje złożyły kwiaty i wiązanki, a płonące znicze stały się symbolem trwałej pamięci i hołdu.
O godną oprawę uroczystości zadbali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, nadając wydarzeniu wyjątkowy i podniosły charakter.
Zdjęcia: gp24
Tekst: mjr Artur Rajkowski









