„Osadzeni w miłości” – kameralna wystawa
Z inicjatywy funkcjonariuszy oddziału terapeutycznego dla uzależnionych od innych niż alkohol substancji psychoaktywnych oraz zespołu Pracowni ArtZgoda została zorganizowana kameralna wystawa. Wystawa prac, których autorami są pacjenci oddziału.
Dzięki zaangażowaniu personelu Służby Więziennej oraz zespołu pracowni ArtZagroda osadzeni przebywający w oddziale terapeutycznym, w ramach szeroko rozumianego procesu leczenia, wspierani są oddziaływaniami z arteterapii. Prace plastyczne takie jak obrazy, wytwory z gliny to przestrzeń wyrażania siebie, swoich emocji i uczuć. Arteterapia wykorzystywana jest jako narzędzie w drodze do zdrowienia i powrotu do trzeźwości.
Współczesny proces leczenia wymaga wielopłaszczyznowego działania. Zmiana zaczyna się od decyzji. Pierwszą z nich jest decyzja o podjęciu leczenia, często właśnie w warunkach izolacyjnych. Terapia to nowy początek. Początek zmiany myślenia o sobie, o świecie i o innych. Początek zmiany zachowań destrukcyjnych w konstruktywne. Zmiana przekonań, schematów. To początek drogi dbania o siebie i swój dobrostan. To przywracanie człowieka społeczeństwu, readaptacja, resocjalizacja poprzez m.in. budowanie poczucia sprawczości i przywracanie wiary w to, że można inaczej, można na trzeźwo.
Właśnie dzięki terapii osadzeni mają możliwość realizować dostosowany do swoich potrzeb proces resocjalizacji. Poprzez sztukę – arteterapię – możemy pomóc pacjentom spotkać się z nieodkrytymi zakamarkami naszego ja. Dzięki temu później pojawia się bardzo dużo różnych przemyśleń, które wzbogacając proces terapeutyczny.
Zdrowie to nasz wybór, a sztuka jest narzędziem wsparcia.









