Pomoc dla zwierząt i resocjalizacja w praktyce
26 lutego 2026 r. w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Aresztem Śledczym w Międzyrzeczu, a Gminą Zbąszyń – Zakładem Usług Komunalnych w Zbąszyniu.
Dokument określa zasady wspólnych działań w zakresie readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności oraz realizacji inicjatyw o charakterze społecznym i edukacyjnym.
Osadzeni w Areszcie Sledczym w Międzyrzeczu będą aktywnie wspierać Schronisko dla Zwierząt w Nowym Dworze.
Porozumienie podpisali ppłk Agnieszka Wietrzyńska – Dyrektor Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu
oraz Weronika Zydorczak – Kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Zbąszyniu.
Celem współpracy jest prowadzenie działań resocjalizacyjnych, które będą wspierały proces przygotowania osadzonych do powrotu do społeczeństwa oraz przeciwdziałały powrotowi do przestępstwa. W ramach porozumienia planowana jest organizacja zajęć dla skazanych obejmujących m.in. lekkie prace porządkowe o charakterze użyteczności społecznej, a także działania związane z opieką nad zwierzętami w schronisku.
Osoby pozbawione wolności będą mogły również uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Zakład Usług Komunalnych lub we współpracy z jego partnerami, w tym w zajęciach dotyczących opieki nad zwierzętami czy podstaw szkolenia psów.
Realizacja wspólnych inicjatyw ma na celu rozwijanie u osadzonych odpowiedzialności, empatii oraz kompetencji społecznych, które są niezwykle istotne w procesie skutecznej readaptacji społecznej.
Podpisane porozumienie jest przykładem współpracy instytucji publicznych na rzecz lokalnej społeczności oraz działań wspierających proces resocjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Tekst i zdjęcia: kpt. Paweł Małecki









