W przededniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w atmosferze wzajemnego szacunku i refleksji, Dyrektor jednostki ppłk Andrzej Starzak złożył życzenia wielkanocne oraz podziękował funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za ich codzienny trud oraz poświęcenie w służbie.

 

Służba w jednostkach penitencjarnych, szczególnie w okresie przedświątecznym, wiąże się ze wzmożoną dyscypliną i licznymi wyzwaniami. Dlatego też wspólne spotkanie kadry kierowniczej z personelem stało się cenną chwilą wytchnienia oraz integracji środowiska więzienników. Ppłk Andrzej Starzak, występując w obecności swoich zastępców, skierował do zgromadzonych słowa głębokiego uznania. Podkreślił, że profesjonalizm i poświęcenie, z jakimi załoga wypełnia swoje obowiązki – również w dni ustawowo wolne od pracy – stanowią fundament bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania jednostki.

Podniosły wymiar uroczystości nadała obecność duchownych reprezentujących różne tradycje chrześcijańskie. W modlitewnym skupieniu wzieli udział kapelani więzienni: duszpasterz krakowskiej jednostki, zakonnik z Zakonu Przenajświętszej Trójcy (Trynitarz) oraz kapłan prawosławny. Ekumeniczna obecność duszpasterzy była nie tylko wyrazem duchowej opieki nad funkcjonariuszami, ale także symbolem otwartości krakowskiej jednostki na wielokulturowość i potrzeby osób wyznania wschodniego. Duchowni wspólnie pobłogosławili pokarmy, przypominając w swoich krótkich wystąpieniach o uniwersalnym przesłaniu Wielkanocy – triumfie życia, pokoju oraz niezłomnej nadziei, która jest szczególnie potrzebna w trudnej pracy „za murem”.

Uroczystość zwieńczył tradycyjny, skromny poczęstunek, będący okazją do złożenia osobistych życzeń i wzmocnienia koleżeńskich więzi. Spotkanie to udowodniło, że mimo specyfiki i surowości izolacji więziennej, przywiązanie do tradycyjnych wartości pozostaje trwałym filarem łączącym całą społeczność Aresztu Śledczego w Krakowie.

 

tekst i zdjęcia: ppor. Łukasz Dobrzański

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej