Niezwykły koncert w Oddziale Zewnętrznym
Osobom przybyłym z Filharmonii towarzyszył Kierownik Działu Promocji Filharmonii Krakowskiej – Pan Marcin Bańdo. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Katarzyny Kubisiowskiej oraz Łukasza Orbitowskiego z Krakowskiego Biura Festiwalowego, którzy prowadzą w tutejszej jednostce warsztaty literackie dla osadzonych. Podczas spotkania gościliśmy m.in. Pana Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie ppłk dr Szymona Glicę wraz ze specjalistami z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie. Koncert rozpoczęto utworem Mozarta, a następnie można było posłuchać muzyki filmowej. Podczas koncertu nie zabrakło pozytywnej energii, wzruszeń a także ciszy pełnej skupienia. Koncert zakończył się gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco.
Tego typu wydarzenia w jednostkach penitencjarnych to forma resocjalizacji poprzez kulturę mająca na celu wsparcie procesu zmiany postaw osadzonych. Ponadto, pozwala na oderwanie się od codziennej rzeczywistości więziennej i skupić na wartościach niematerialnych. Kontakt ze sztuką pozwala osadzonym spojrzeć na świat z innej perspektywy. Takie inicjatywy są ważnym elementem wspierania procesu wychowawczego, które pomagają w budowaniu wrażliwości i otwartości. Mamy nadzieję, że wczorajszy koncert był początkiem pięknej współpracy.









