W ramach edukacji prawnej dla młodzieży grupa uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku uczestniczyła w zajęciach na terenie Aresztu Śledczego w Gdańsku.

Zajęcia edukacyjne dla młodzieży

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Gdańsku uświadamiają młodzieży jakie są fundamentalne zasady prawa karnego, ukazują realia grożące tym, którzy nie przestrzegają norm prawnych oraz uświadamiają młodzieży, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem. Podczas kolejnego w tym roku szkolnym spotkania 26 uczniów klasy drugiej XV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku wysłuchało prelekcji o tym jak działa polski system więziennictwa, czym jest prawo karne i jakie konsekwencje niesie za sobą przestępstwo oraz przestępczość wśród młodzieży. Uczniowie poznali jakie są cele i zadania Służby Więziennej oraz usłyszeli o możliwości kontynuacji nauki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

Lekcja historii

Na zakończenie spotkania uczniowie zostali oprowadzeni po jednostce i mieli okazję pogłębienia wiedzy dotyczącej współczesnej historii Polski - zwiedzili ekumeniczną kaplicę pw. Matki Boskiej Fatimskiej oraz odwiedzili cztery pomieszczenia, służące jako cele dla więźniów politycznych, gdzie przebywali m.in. Danuta Siedzikówna, ps. "Inka" oraz Feliks Selmanowicz, ps. "Zagończyk".

Mamy nadzieję, że wizyta uczniów w naszej jednostce przyczyniła się do podniesienia wiedzy historycznej i poziomu świadomości prawnej.

 

Tekst: mjr Marek Stuba
Zdjęcia: mjr Marek Stuba, kpt. Aleksandra Kwestorowska

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej